Лидерът в световната ранглиста по тенис Роджър Федерер се класира за 1/8-финалите на първия за година турнир от Големия шлем“Australian Open“, след като се наложи трудно в петсетов мач срещу сърбина Янко Типсаревич с 6-7, 7-6, 5-7, 6-1. Още в първия сет на срещата, продължила 4 часа и 27 минути, си пролича, че двубоят ще бъде изключително оспорван. 49-ият в световната ранглиста Янко Типсаревич успя да поведе в резултат след 7-6. В тайбрека сърбинът взе победата със 7:5 точки. Във втората част обаче поставеният под номер 1 в основната схема Федерер възстанови статуквото след успех със 7-6. В този тайбрек швейцарецът срази своя противник със 7:1 точки. След това двамата тенисисти си размениха по още един сет. Първо Типсаревич успя да спечели третата част със 7-5, но след това загуби четвъртата катастрофално с 1-6. В решителния пети сет се разигра нова драма, в която обаче краен победител стана швейцарецът Роджър Федерер, който успя да победи с 10-8 и така да се класира за 1/8-финалите на турнира в Мелбърн. Други резултати от третия кръг на “Australian Open“ при мъжете: 12-Джеймс Блейк (САЩ) - Себастиан Грожан (Франция) 4-6, 2-6, 6-0, 7-6, 6-2 Мартин Цилич (Хърватия) - 7-Фернандо Гонзалес (Чили) 6-2, 6-7, 6-3, 6-1 3-Новак Джокович (САЩ) - Сам Квери (САЩ) 6-3, 6-1, 6-3.