Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер записа още една бърза и безпроблемна победа на Australian Open, а две от фаворитките при жените Серена Уилямс и Мария Шарапова дадоха само по три гейма на своите съпернички във втория кръг.

Въпреки очакванията да срещне малко по-голяма съпротива от бившия четвъртфиналист в Мелбърн Александър Долгополов, Федерер не даде нито една точка за пробив на украинския тенисист и го победи с 6:3, 7:5, 6:1 за 93 минути.

Швейцарецът пласира 25 аса, вкара 68% от първите си сервиси и загуби само 16 от разиграните 72 точки при негов начален удар. В същото време той спечели 44 от 97-те точки, в които посрещаше, като стигна до 13 възможности за пробив и реализира пет - по един в първите два сета и два в третия.

Федерер контролираше мача през цялото време и нито за момент не беше поставен под сериозно напрежение. Той направи значително повече уинъри - 39 срещу 24, а и доста по-малко непредизвикани грешки - 26 срещу 38.

Четирикратният шампион в Мелбърн записа своята 299-а победа от 348 мача в Големия шлем. В следващия кръг 34-годишният швейцарец ще срещне победителя от мача между Григор Димитров и Марко Трунхелити.

Шесткратната шампионка Серена Уилямс също не срещна никакви проблеми срещу Су Вей Хсие от Тайван. 34-годишната американка спечели с 6:1, 6:2 за един час игра. Световната номер 1 реализира четири от осемте си възможности за пробив и спаси трети, които се откриха пред съперничката й.

"Тя определено е труден съперник, каза Уилямс за Хсие, която заема 90-ото място в световната ранглиста. Мисля, че имах нужда от подобен мач срещу опонент, който може да прави всеки удар по всяко време от всяка точка на корта. Днес се получиха доста от нещата, върху които работех в предсезонната подготовка."

Лидерката в световната ранглиста ще продължи защитата на титлата срещу една от големите надежди на руския тенис Дария Касаткина. 18-годишната рускиня победи Ана Конюх от Хърватия с 6:4, 6:3. Това е втори пореден турнир от Големия шлем, в който Касаткина достига до третия кръг.

Поставената под номер 5 Шарапова победи Аляксандра Саснович от Беларус с 6:2, 6:1. Шампионката от 2008 г. имаше нужда от час и 11 минути, за да продължи напред. Рускинята, която загуби само седем гейма в първите си два мача, ще играе в третия кръг с американката Лорън Дейвис.

Победи днес сред поставените при жените записаха още №10 Карла Суарес Наваро - 6:7, 6:2, 6:2 срещу Мария Сакари от Гърция, №12 Белинда Бенчич - 6:2, 6:2 срещу Тимеа Бабош от Унгария, и №13 Роберта Винчи - 6:2, 6:2 срещу Ирина Фалкони от САЩ.