Шампионката от 2012 и 2013 г. Виктория Азаренка се класира с лекота за осминафиналите на Australian Open. Бившата номер 1 победи преминалата през квалификациите Наоми Осака от Япония с 6:1, 6:1 само за 56 минути.

Азаренка реализира шест пробива от десет възможности и спечели цели 66% от точките, разиграни при сервис на съперничката. В същото време беларускинята загуби само веднъж подаването си и позволи на японката да вземе общо 28 точки в мача.

Двукратната шампионка направи значително повече уинъри - 24 срещу едва четири, като показа ефективна игра при мрежата - 12 успешни от общо 15 излизания, докато заемащата 127-ото място в ранглистата Осака не направи нито едно.

Азаренка преодоля първите три кръга в Мелбърн само с пет загубени гейма и 171 минути игрово време. В спорт за място на четвъртфиналите беларускинята ще срещне още една непоставена тенисистка - Барбора Стрицова.

Чехкинята поднесе поредната изненадата в долната половина, след като отстрани третата в световната ранглиста Габрине Мугуруза. Стрицова постигна много убедителна победа с 6:2, 6:2 за един час и 16 минути.

Победителката от мача между Азаренка и Стрицова ще срещне германка в четвъртфиналите - поставената под №7 Анжелик Кербер или Аника Бек. Кербер победи Мадисън Бренгъл с 6:1, 6:3, а Бек - сънародничката си Лаура Зайгемунд с 6:0, 6:4.

От турнира отпадна и поставената под №9 Каролина Плишкова. Най-добре сервиращата тенисистка през 2015 г. загуби от Екатерина Макарова с 3:6, 2:6. Рускинята ще играе в осминафиналите с англичанката Джоана Конта, която победи Дениса Алертова от Чехия с 6:2, 6:2.

Последният сблъсък от осминафиналите в долната половина ще бъде изличен след мачовете Мадисън Кийс срещу Ана Иванович и Варвара Лепченко срещу Шуай Джан.