Международният колоездачен съюз (UCI) обеща да започне по-сериозни проверки за механичен допинг, след като във велосипеда на един от елитните професионални състезатели беше открит електрически мотор.

В неделя след световното първенство по колокрос един от стюардите e намерил устройството във велосипеда на белгийската тинейджърка Фемке ван ден Дрише. Това се случа за пръв път в състезание от календара на UCI.

"Ще проверяваме повече велосипеди и ще го правим много по-често. Нашето послание към тези, които избират да си служат с измама, е че рано или късно ние ще ги хванем", каза президентът на UCI Брайън Куксън.

Той обяви, че международният колоездачен съюз изпробва нови методи за откриване на механичен допинг. Досега използваните за намиране на малките мотори методи са рентген и демонтаж на велосипеди, но се смята, че те не са достатъчно ефективни.

Устройствата могат да бъдат скрити в долната рамка, в тръбата на седалката или в самата й глава. Те оказват влияние върху движението на задното колело, като могат да увеличат скоростта с 4-5 км/ч в продължение на един час. Една малка батерия може да се активира от лесно скриваем бутон на кормилото.

Случайни проверки за механичен допинг започнаха да се правят през 2010 г., когато за пръв път се появиха подозрения за използването му.

През 2014 г. велосипедът на канадеца Райдър Хешдал беше подложен на тест след един от етапите на Обиколката на Испания, в който падна, но задното му колело продължи да се върти с висока скорост. Моторно устройство обаче не беше открито.

Сериозни подозрения за използване на механичен допинг има върху най-силния отбор в шосейното колоездене - "Скай". През миналата година дори Крис Фрум беше тестван по време на "Тур дьо Франс", но отново нищо не беше открито във велосипеда на бъдещия шампион.

Ван ден Дрише, чийто брат в момента изтърпява наказание за употреба на ЕПО, отрече обвиненията. Тя заяви, че велосипедът е бил на един от нейните приятели.

Шефът на белгийския отбор "Етикс-Куик степ" Патрик Льофевер призова на неговата сънародничка да бъде наложено доживотно наказание.

Производителят на велосипеда на Ван ден Дрише - италианската фирма "Вилиер Триестина" - пък заплаши да отнесе случая в съда.

"Запазваме си правото да предприемем съдебни действия срещу спортиста и всяко лице, което има вина за случилото се, за да защитим репутацията и имиджа на нашата компанията", каза изпълнителният директор Андреа Гасталдело.

През миналата година UCI въведе правилник за "технологичен допинг", който предвижда наказание от минимум шест месеца спиране на състезанителните права и глоба до 200 000 швейцарски франка.

По време на "Тур дьо Франс" треньорът на "Франсис де Жу" Фредерик Грап заяви, че "механичният допинг може да е много по-лошо явление от традиционния допинг". Същото мнение споделят и много други състезатели, треньори и директори на отбори в пелотона.

Дневник