Фиктивно записани ученици в три училища в Шуменска област са установили проверки на Регионалния инспекторат по образование /РИО/. В две от тях вече има назначени нови директори.
Това съобщи за ШУМ.БГ началникът на инспектората Светлана Милева.
Професионалната гимназия по машиностроене в Шумен, както и Основните училища в селата Климент и Тодор Икономово от община Каолиново са учебните заведения, в които при многократно извършени проверки на инспекторите, едни и същи ученици са били записани, но не са присъствали в класните стаи.
Поради тази причина директорът на училището в Климент Хюсню Хюсниев е уволнен, като на негово място вече е назначен нов директор – Билял Руфи.
От днес Професионалната гимназия по машиностроене в Шумен също е с нов директор – Марияна Йорданова. Към момента на проверката там директор на гимназията е бил Пламен Пеев. „Беше направено предложение за стартиране на дисциплинарна процедура и за господин Пеев, но той се е възползвал от правото си за ранно пенсиониране“, обясни Милева.
Тя допълни, че проверките в гимназията са направени след сигнал на гражданин. За останалите две училища нарушенията са установени след проверки по план на РИО.
Най-голям процент на липсващите ученици е констатиран в Професионалната гимназия по машиностроене – общо 59 в дневна форма на обучение и 21 във вечерна форма. Общият брой на учениците, записани в училището, е 318.
10 са били фиктивно присъстващите ученици в село Тодор Икономово.
Проверките са извършени през ноември 2015 г. и януари т.г. Резултатите показали отсъствието на едни и същи 10 деца. От директора, на този етап, са изискани само писмени обяснения.
В училището в село Климент пък по списък са се водили 5 деца, които не са били по класните стаи. Оказва се, че четири от тях не са стъпвали в училище още от първокласници. Сега, след направените проверки, те са преместени в СОУ "Георги Раковски" в Каолиново.
Същите ученици обаче пак не влизали в клас. „Разговаряно е с родителите, те са записани вече в училище, но и до този момент не са идвали. При разговорите обаче стана ясно, че тези ученици изобщо не са посещавали училище. Една от майките призна за детето си, което трябва да бъде в осми клас, че то е абсолютно неграмотно“, разказа директорът на СОУ "Георги Раковски" в Каолиново Грозданка Марчева.
Школото в Климент е в черната статистика и за резултати от национално външно оценяване след 7 клас. През 2015 г. децата там са се класирали на последно място в областта на изпитите по Български език и литература и математика, а през 2014 г. - с най-нисък резултат по Български език и литература.
„Вероятно мотивът на колегите по този начин да водят ученици е свързан с издръжката, която получават за всеки ученик. Лошото в тази ситуация е, че не са положени усилия за прибирането на тези деца, за които училището получава финансиране. Децата имат право на образование и всички възрастни – и родители, и работещи в институциите – имат задължението да им помогнат да получат това образование“, коментира шефът на РИО Светлана Милева.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Инспектората много добре знае от години къде има мъртви души, но понеже бяха комбина с директорите замазваха ситуациите. За Кембрича цял град знаеше, че е пълно с фиктивни ученици. Сетила са Мара да са побара. Явно са ги натиснали от министерството иначе чадърът щеше да продължава. Да погледнат във Велики Преслав в Селскостопанския най-вече. Да погледнат в Нови пазар в Керамиката и Селскостопанския. Оная червената грива по време на проверки вика платени статисти. Да погледнат в Хитрино сегашния 12-ти клас. Да погледнат на Карева и Сакарова училищата. Това,което са направили, явно е избирателно. Светлана Милева знае за мъртвите души. Та тя беше дясната ръка на Добрев. Инспектората знае с най-големи подробности всичко. Въпросът е защо досега са бездействали. Витлиемова разпъваше чадъра над богоизбраните директори на професионалните гимназии. Къде бяхте през всичките тези години?
Анонимен
Кокво ще правят проверки за които директорите знаят предварително. Нали има камери. Могат да гледат седмици назад кой е на училище и кой го няма. Щото директорите натискат учителите да не пишат отсъствия сакън да не истървът хилядарките. И като хванат нарушение веднага уволнение и на съд за кражба на държавни средства.
човекКлиент
Евала вече някой нов ще прибира пари а някои излизат герой .
АНОНИМЕН
Тези от вас,които сте извън сферата на образованието,наясно ли сте че след време няма да имаме желаещи учители да работят в нашите училища. Младите кадри предпочитат да работят като магазинери и друго,но не и като учители някои от тях с голям хъс започват работа в някое училище и след 1-2 месеца напускат. Това е така защото образователната ни система е погрешно форматирана с това финансиране на калпак-ученик, а не за чин-място за учащ. Затова се налага учителите да търпят нашите деца с техните глезотии 1. закъснения за час 2. отсъствия от час и училище с дни 3.липса на елементарни учебни помагала 4.Излизане по всяко време от класните стаи и невъзможноста на учителя вербално да повлияе на ученика за това да не напуска класа. Учителя няма правото нито да използва сила нито даже да урони достойнството на"великите ни деца" и затова мълчаливо приема случващото се. А когато това се докладва на Директора и се вземат мерките по закон,няма родители насреща проявяващи разбиране или изобщо не се явяват в училище да се поинтересуват от поведението на детето си,иначе ако им скимне се появяват за да поучават учители и директори точно как да се отнасят мило с детето им,защото: НАЛИ ЗНАЕТЕ,ЧЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА НАС И НАШИТЕ ДЕЦА ПОЛУЧАВАТЕ ЗАПЛАТИТЕ СИ ВНИМАВАЙТЕ!. Ето затова младите виждат 1-2 месеца такава картина и напускат моментално,а учителите,които са от дълги години в системата на образованието и са успели да си запазят нервите или не са се поболели от някакви болести на база ежедневен емоционален стрес гледат час по-скоро да навършат години и да се пенсионират, даже много от тях с нетърпение чакат да навършат години за така нареченото ранно пенсиониране ,и не искат да чуват за оставане на работа като учители. Скоро много скоро след броени години ще има голяма криза за учители именно заради изброените по-горе причини. Младите завършващи кадри не желаят да работят като учители,а тези които са в системата от години чакат с нетърпение пенсионирането си. Проблема е много сложен и касае бъдещето на нацията.
невинния
Някой знае ли как върви тарифата за записване при директора.ха ха ха
РИО
Скандално!Госпожо Началник/Светлана Седефчова Милева/,нали знаете , че "разровиш ли го ще мирише"?
Цял град и децата знаят какво се случваше в Стройкото,но знаят и това кой в продължение на десетки години прикрива мъртвите души.Това не е Пеев, а неговата заместничка по учебната дейност Силвия Вачкова.А Вие ,знаейки това,след направените проверки, я назначихте за Началник на отдел .Защо? Може ли един космонавт да излети в Космоса преди да премине обучение?Явно според Вас тя е добре обучен манипулатор.Сега следва до отговаря за действията си.
майка
Учителската професия е на изчезване. Младите не се хващат, заради големия брой невъзпитани ученици, а проверките само водят до стрес.Да защитим бългрския учител.
Анонимен
тази практика е във всички училища аз знам и за девото оу панайот волов в кв.дивдядово също е така половината циганчета са в чужбина с родителите си за да взимат и от там помощи и отделно се водят на уч-ще ,а всъщност тях ги няма
век
Балканска работа, "лов на вещици"! Не могат ли да обсъдят цивилизовано проблемите? На цивилизованите хора не ни е приятно да гледаме "кирливи ризи".