Фиктивно записани ученици в три училища в Шуменска област са установили проверки на Регионалния инспекторат по образование /РИО/. В две от тях вече има назначени нови директори.
Това съобщи за ШУМ.БГ началникът на инспектората Светлана Милева.
Професионалната гимназия по машиностроене в Шумен, както и Основните училища в селата Климент и Тодор Икономово от община Каолиново са учебните заведения, в които при многократно извършени проверки на инспекторите, едни и същи ученици са били записани, но не са присъствали в класните стаи.
Поради тази причина директорът на училището в Климент Хюсню Хюсниев е уволнен, като на негово място вече е назначен нов директор – Билял Руфи.
От днес Професионалната гимназия по машиностроене в Шумен също е с нов директор – Марияна Йорданова. Към момента на проверката там директор на гимназията е бил Пламен Пеев. „Беше направено предложение за стартиране на дисциплинарна процедура и за господин Пеев, но той се е възползвал от правото си за ранно пенсиониране“, обясни Милева.
Тя допълни, че проверките в гимназията са направени след сигнал на гражданин. За останалите две училища нарушенията са установени след проверки по план на РИО.
Най-голям процент на липсващите ученици е констатиран в Професионалната гимназия по машиностроене – общо 59 в дневна форма на обучение и 21 във вечерна форма. Общият брой на учениците, записани в училището, е 318.
10 са били фиктивно присъстващите ученици в село Тодор Икономово.
Проверките са извършени през ноември 2015 г. и януари т.г. Резултатите показали отсъствието на едни и същи 10 деца. От директора, на този етап, са изискани само писмени обяснения.
В училището в село Климент пък по списък са се водили 5 деца, които не са били по класните стаи. Оказва се, че четири от тях не са стъпвали в училище още от първокласници. Сега, след направените проверки, те са преместени в СОУ "Георги Раковски" в Каолиново.
Същите ученици обаче пак не влизали в клас. „Разговаряно е с родителите, те са записани вече в училище, но и до този момент не са идвали. При разговорите обаче стана ясно, че тези ученици изобщо не са посещавали училище. Една от майките призна за детето си, което трябва да бъде в осми клас, че то е абсолютно неграмотно“, разказа директорът на СОУ "Георги Раковски" в Каолиново Грозданка Марчева.
Школото в Климент е в черната статистика и за резултати от национално външно оценяване след 7 клас. През 2015 г. децата там са се класирали на последно място в областта на изпитите по Български език и литература и математика, а през 2014 г. - с най-нисък резултат по Български език и литература.
„Вероятно мотивът на колегите по този начин да водят ученици е свързан с издръжката, която получават за всеки ученик. Лошото в тази ситуация е, че не са положени усилия за прибирането на тези деца, за които училището получава финансиране. Децата имат право на образование и всички възрастни – и родители, и работещи в институциите – имат задължението да им помогнат да получат това образование“, коментира шефът на РИО Светлана Милева.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
А защо да не се вадят кирливите ризи?! За тези неща трябва да има гласност. Това са сериозни неща. Не им харесвало да гледат кирливи ризи. Това не са просто вадене на кирливи ризи. Това е вадене на проблема. За това и статията е толкова обсъждана.
Кръглите маси и разговорите и сега се случват. И каква полза от тях?
счетоводство
При проверка на документите за стипендия за ученици с успех над 4,50-социална стипендия , за втория учебен срок , се установи следното:
Родители:
майка - продавач консултант , работна заплата за 8 часов работен ден -550 лв., образование -ОСНОВНО
баща - заварчик в предприятие, работна заплата за 8 часов работен ден -800 лв., образование -ОСНОВНО
------------------------------------------------
Класния ръководител е с висше образование и основна заплата 625 лв. за 8 часов работен ден, каква е разликата за 9 години допълнително образование /4 за средно и 5 за висше/ ???