Мартен Фуркад спечели по категоричен начин златния медал в спринта на 10 км, а легендата Оле Ейнар Бьорндален завоюва сребро на 42-годишна възраст при своето 21-о поредно участие на световно първенство по биатлон.

Много силно състезание направи и българинът Владимир Илиев, който завърши на десето място с една грешка. Той показа отлично ски бягане, а пропускът на третата мишена при втората стрелба го лиши от възможност да спори дори за медал.

Фуркад не направи грешка и завърши състезанието за 25:35.4 минути. Той изпревари също преминалите без пропуск през стрелбището Бьорндален и Сергей Семьонов от Украйна съответно с 26.9 и 27.6 секунди. Илиев остана на 52.2 секунди зад новия шампион и на 24.6 секунди от третата позиция.

Между българина и почетната стълбичка се класираха Йоханес Бьо (+35.5 сек., 1 грешка), Доминик Виндиш (39.5 сек., 1), Евгений Гараничев (+40.4 сек., 1), Арнд Пфайфер (+42.1 сек., 0), Симон Шемп (+43.8 сек., 1) и Доминик Ландертингер (+46 сек., 1).

В състезанието участваха още трима българи. Красимир Анев е 34-и с две грешки и пасив от 1:41.1 мин. Михаил Клечеров зае 49-о място без пропуск в стрелбата и изоставане до шампиона от 2:05.6 мин. Антон Синапов направи две грешки и завърши 65-и от 102-а участници.

Мъжкият спринт беше първото индивидуално състезание от световното първенство в Осло, а Мартен Фуркад завоюва втори златен медал от две дисциплини, след като в четвъртък триумфира със смесената щафета на Франция.

Той спечели осма световната титла в кариерата си, като по този начин се изравни със своя сънародник Рафаел Поаре на седмото място във вечната ранглиста. Поаре все още има леко предимство със своите 18 медала, но Фуркад е по петите му със 17.

Бьорндален пък спечели впечатляващия 41-и медал от световни първенства в кариерата си. От тях 19 са златни, 13 - сребърни, а бронзовите са девет. Норвежецът завоюва отличие от 13-и пореден световен шампионат.

Днес от 15.30 часа е дамският спринт, а утре световното продължава с двете преследвания. Мъжкото стартира в 14.30 часа, а два часа и 15 минути по-късно е стартът при жените.