Номер 3 в основната схема на Откритото първенство на Австралия по тенис Новак Джокович (Сърбия) постигна изненадваща победа с 3:0 сета (7:5, 6:3, 7:6) срещу световния номер едно Роджър Федерер (Швейцария) в полуфинален мач на турнира. Джокович започна уверено, подкрепян от шумна група свои сънародници, но в средата на първия сет като че ли всичко "си идваше на мястото" след като Федерер проби сервиса му за 5:3. Със силна концентрация и безпогрешно първо подаване обаче Джокович записа четири поредни успешни гейма, за да затвори сета на 7:5. През втората част сърбинът бе доста по-убедителен и спечели с 6:3. Номер три в схемата проби на два пъти подаването на швейцареца и с безгрешни разигравания се приближи до последния мач на турнира. Играта на Федерер въобще не вървеше през тази част и основните му оръжия - форхендът и сервисът - изневериха в ключовите моменти от сета, докато Джокович не показа нито момент на слабост. Федерер успя да върне един пробив в края, но той не се оказа достатъчен за обрат. Третият сет вървеше гейм за гейм до самия край. При 6:5 в полза на Федерер, швейцатецът дори стигна до геймбол, но шансът бе пропилян. Играта се реши след разиграване на тайбрек, след който по-щастлив беше Новак Джокович, спечелил с 7:5. "Невероятно е, че спечелих в три сета срещу Федерер. Очаквах, че ще има спадове в моята игра, но успях да задържа добро ниво през целия мач. Винаги, когато играеш с Федерер, научаваш нещо ново. Аз успях да бъда спокоен на корта и проведох мача по перфектен начин. Никой не очакваше финал между мен и Цонга, но и двамата заслужихме да стигнем до тук. Аз съм уверен, че мога да спечеля титлата", коментира Новак Джокович. На финала сърбинът ще се изправи срещу сеназацията в тазгодишното издание Жо-Вилфрид Цонга (Франция), който до момента мачка всичко по пътя си. Успее ли да спечели с 3:0, Джокович ще изравни постижението на Федерер от миналата година - титла без загубен сет.