Пред реална опасност от закриване са районните съдилища във Велики Преслав и Нови пазар. Това каза на пресконференция днес в Шумен председателят на Апелативен съд – Варна Ванухи Аркилян, която бе в града за годишното отчетно събрание за дейността на съдилищата от Шуменски съдебен район.

„Не мога да ви кажа какво ще стане. Притеснителното за Апелативен съд – Варна е, че много голям процент от съдилищата попадат под една, втора или трета категория застрашеност от закриване. Или са слабо натоварени, или са близко едно до друго или са с под пет съдии. Моето истинско притеснение е това закриване да не стане за нуждите на някой по-добър доклад и поколенията да плащат тази липса на държавническо усещане“, каза Аркилян.

Тя изрази мнение, че съдилищата във Велики Преслав и Нови пазар работят добре, бързо и качествено. Според нея едно евентуално закриване на тези две съдилища ще ощети обществото.

В подкрепа на тезата й се изказа и председателят на Шуменския окръжен съд съдия Нели Батанова.

„Съдиите от Нови пазар и Велики Вреслав така и така пътуват всеки ден. Те са от Шумен. Но всичките хора, които в момента търсят и намират правосъдие в тези два районни съдилища, на практика са обречени да пътуват. Виждате какво става със свидетелите по делата. Те нямат пари – 2 лв. или 5 лв., за да дойдат на дело, въпреки че знаят, че след това им възстановяваме разходите. И ако точно тези хора бъдат лишени, не искам да си помислям какво ще се случи с делата и това, което отчитаме като резултати“, каза Батанова.

Много добра изминала година отчетоха от Шуменския окръжен съд днес.
„Това, което е характерно за 2015 г. за Окръжен съд – Шумен и за съдилищата в съдебния район е, че за първи път от доста години насам всички съдилища са решили над 90% от делата си в тримесечен срок. Това е валидно и за трите районни съдилища, и за Окръжен съд – Шумен“, каза Батанова.

91% от делата в Окръжен съд – Шумен са решени в едномесечен срок, а 98 % от актовете, които съдът е написал и изготвил по делата, са написани в едномесечния срок. По отношение на качеството пък едва 20% от актовете, които съдът е постановил са обжалвани, а над 60 % от обжалваните дела са изцяло потвърдени.

Издадените разрешения за използване на Специални разузнавателни средства /СРС/ в Окръжен съд – Шумен са били 22, стана ясно още на пресконференцията. От тях 17 са били първоначални, а пет са били за продължаване на вече дадено такова. По дадените 22 разрешения са издадени 11 веществени доказателствени средства /ВДС/.

„От година на година исканите и давани разрешения за СРС-та намаляват. Това е така, защото все повече органите, които ги искат си прецизират необходимостта и делата, по които се прилагат. А също и едно друго обстоятелство – няма чак толкова тежки престъпления, които да го налагат“, обясни Нели Батанова.

Тя допълни, че процентът на изготвените ВДС и респективно използването им по наказателни дела, довели до осъдителни присъди се е повишил от 25 на 50%.

Сравнено с други години, през 2013 г. издадените разрешения за СРС са били 64, а тези през 2014 г. – 60. Като издадените ВДС за тези две години са били съответно 14 и 18.

Рекорден брой издадени разрешения за СРС е имало през 2010 г. - 387. Причината за това е разследването по делото „Килърите“. От общо 62 издадени ВДС през 2010 г., 32 са били по това дело.

ШУМ.БГ