Пред реална опасност от закриване са районните съдилища във Велики Преслав и Нови пазар. Това каза на пресконференция днес в Шумен председателят на Апелативен съд – Варна Ванухи Аркилян, която бе в града за годишното отчетно събрание за дейността на съдилищата от Шуменски съдебен район.
„Не мога да ви кажа какво ще стане. Притеснителното за Апелативен съд – Варна е, че много голям процент от съдилищата попадат под една, втора или трета категория застрашеност от закриване. Или са слабо натоварени, или са близко едно до друго или са с под пет съдии. Моето истинско притеснение е това закриване да не стане за нуждите на някой по-добър доклад и поколенията да плащат тази липса на държавническо усещане“, каза Аркилян.
Тя изрази мнение, че съдилищата във Велики Преслав и Нови пазар работят добре, бързо и качествено. Според нея едно евентуално закриване на тези две съдилища ще ощети обществото.
В подкрепа на тезата й се изказа и председателят на Шуменския окръжен съд съдия Нели Батанова.
„Съдиите от Нови пазар и Велики Вреслав така и така пътуват всеки ден. Те са от Шумен. Но всичките хора, които в момента търсят и намират правосъдие в тези два районни съдилища, на практика са обречени да пътуват. Виждате какво става със свидетелите по делата. Те нямат пари – 2 лв. или 5 лв., за да дойдат на дело, въпреки че знаят, че след това им възстановяваме разходите. И ако точно тези хора бъдат лишени, не искам да си помислям какво ще се случи с делата и това, което отчитаме като резултати“, каза Батанова.
Много добра изминала година отчетоха от Шуменския окръжен съд днес.
„Това, което е характерно за 2015 г. за Окръжен съд – Шумен и за съдилищата в съдебния район е, че за първи път от доста години насам всички съдилища са решили над 90% от делата си в тримесечен срок. Това е валидно и за трите районни съдилища, и за Окръжен съд – Шумен“, каза Батанова.
91% от делата в Окръжен съд – Шумен са решени в едномесечен срок, а 98 % от актовете, които съдът е написал и изготвил по делата, са написани в едномесечния срок. По отношение на качеството пък едва 20% от актовете, които съдът е постановил са обжалвани, а над 60 % от обжалваните дела са изцяло потвърдени.
Издадените разрешения за използване на Специални разузнавателни средства /СРС/ в Окръжен съд – Шумен са били 22, стана ясно още на пресконференцията. От тях 17 са били първоначални, а пет са били за продължаване на вече дадено такова. По дадените 22 разрешения са издадени 11 веществени доказателствени средства /ВДС/.
„От година на година исканите и давани разрешения за СРС-та намаляват. Това е така, защото все повече органите, които ги искат си прецизират необходимостта и делата, по които се прилагат. А също и едно друго обстоятелство – няма чак толкова тежки престъпления, които да го налагат“, обясни Нели Батанова.
Тя допълни, че процентът на изготвените ВДС и респективно използването им по наказателни дела, довели до осъдителни присъди се е повишил от 25 на 50%.
Сравнено с други години, през 2013 г. издадените разрешения за СРС са били 64, а тези през 2014 г. – 60. Като издадените ВДС за тези две години са били съответно 14 и 18.
Рекорден брой издадени разрешения за СРС е имало през 2010 г. - 387. Причината за това е разследването по делото „Килърите“. От общо 62 издадени ВДС през 2010 г., 32 са били по това дело.
ШУМ.БГ
Коментари
включване от нови пазар
Служителките в новопазарския районен съд се смятат за богопомазани и недосегаеми.Нека малко да ги посъкратят и да отиват в ново стъкло или хертито да видят как се работи за по 300 лева на месец.
Анонимен
Стига сте писали глупости.
Това са високообразовани хора, какви плочки искате да мъкнат, какви чували? Кой ще работи в съда тогава?
Колкото до Новопазарския и Великопреславския съд, решението за закриването им трябва да се вземе според натовареността им. Това което Н. Батанова говори за 2 лв., 5 лв. са глупости. Средностатистическия човек ходи 1-2 пъти в живота си в съда, за толкова ще намери тези 5 лв. да дойде и до Шумен. Един съд обаче не е само 2-3 съдии, там има канцеларии, охрана, поддържащ персонал, обслужване на сградата. И двете сгради са наскоро ремонтирани и то сериозно ремонтирани. В къщи може да си спираме парното, но там всичко си работи. Това са сериозни разходи, и наистина трябва да се помисли оправдани ли са.
Анонимен
Аракелян!!!
ами
колко ли им е бюджета барабар с охраната, 100% няколко милиончета ще спестим
Преслав
Браво една хубава новина
Анонимен
Добре закриване.Само да не стане преместване на лелките от преслав и нови пазар в шумен?
кики
ами като се говори за съкращения включете и следствието , че там по няколко дела на година имат а заплатите им като на окръжни прокурори
???
Някой знае ли до колко годишна възраст могат да работят съдиите, защото има такива над пенсионна възраст и са незаменими
аз да питам
ако няма районен съд в Нови пазар и във Велики Преслав трябва ли да има окръжен съд в Шумен? на какво ще е окръжен тоя съд тогава?