Пред реална опасност от закриване са районните съдилища във Велики Преслав и Нови пазар. Това каза на пресконференция днес в Шумен председателят на Апелативен съд – Варна Ванухи Аркилян, която бе в града за годишното отчетно събрание за дейността на съдилищата от Шуменски съдебен район.
„Не мога да ви кажа какво ще стане. Притеснителното за Апелативен съд – Варна е, че много голям процент от съдилищата попадат под една, втора или трета категория застрашеност от закриване. Или са слабо натоварени, или са близко едно до друго или са с под пет съдии. Моето истинско притеснение е това закриване да не стане за нуждите на някой по-добър доклад и поколенията да плащат тази липса на държавническо усещане“, каза Аркилян.
Тя изрази мнение, че съдилищата във Велики Преслав и Нови пазар работят добре, бързо и качествено. Според нея едно евентуално закриване на тези две съдилища ще ощети обществото.
В подкрепа на тезата й се изказа и председателят на Шуменския окръжен съд съдия Нели Батанова.
„Съдиите от Нови пазар и Велики Вреслав така и така пътуват всеки ден. Те са от Шумен. Но всичките хора, които в момента търсят и намират правосъдие в тези два районни съдилища, на практика са обречени да пътуват. Виждате какво става със свидетелите по делата. Те нямат пари – 2 лв. или 5 лв., за да дойдат на дело, въпреки че знаят, че след това им възстановяваме разходите. И ако точно тези хора бъдат лишени, не искам да си помислям какво ще се случи с делата и това, което отчитаме като резултати“, каза Батанова.
Много добра изминала година отчетоха от Шуменския окръжен съд днес.
„Това, което е характерно за 2015 г. за Окръжен съд – Шумен и за съдилищата в съдебния район е, че за първи път от доста години насам всички съдилища са решили над 90% от делата си в тримесечен срок. Това е валидно и за трите районни съдилища, и за Окръжен съд – Шумен“, каза Батанова.
91% от делата в Окръжен съд – Шумен са решени в едномесечен срок, а 98 % от актовете, които съдът е написал и изготвил по делата, са написани в едномесечния срок. По отношение на качеството пък едва 20% от актовете, които съдът е постановил са обжалвани, а над 60 % от обжалваните дела са изцяло потвърдени.
Издадените разрешения за използване на Специални разузнавателни средства /СРС/ в Окръжен съд – Шумен са били 22, стана ясно още на пресконференцията. От тях 17 са били първоначални, а пет са били за продължаване на вече дадено такова. По дадените 22 разрешения са издадени 11 веществени доказателствени средства /ВДС/.
„От година на година исканите и давани разрешения за СРС-та намаляват. Това е така, защото все повече органите, които ги искат си прецизират необходимостта и делата, по които се прилагат. А също и едно друго обстоятелство – няма чак толкова тежки престъпления, които да го налагат“, обясни Нели Батанова.
Тя допълни, че процентът на изготвените ВДС и респективно използването им по наказателни дела, довели до осъдителни присъди се е повишил от 25 на 50%.
Сравнено с други години, през 2013 г. издадените разрешения за СРС са били 64, а тези през 2014 г. – 60. Като издадените ВДС за тези две години са били съответно 14 и 18.
Рекорден брой издадени разрешения за СРС е имало през 2010 г. - 387. Причината за това е разследването по делото „Килърите“. От общо 62 издадени ВДС през 2010 г., 32 са били по това дело.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
На вниманието на шуменската общественост:в момент,в който кризата в здравеопазването е стигнала под дъното в цялата ни история,новоназначеният политически и дългодрапащ за поста изпълнителен директор на МБАЛ-Шумен нагло увеличава автопарка си със служебен автомобил за лично ползване БМВ-Х3-дизел-шестица и VW Passat.Същевременно наличният автопарк се състои от Opel Zafira,Audi,Dacia Logan и др.В синхрон със безсмислените си управленски действия съкращава шофьори и транспортни дейности,подарявайки ги на външни изпълнители.Служителите на МБАЛ са лишени от получаване на законно изработените си бъзнаграждения и облъчвани от слухове за крайно тежкото икономическо състояние на болницата,което щяло да доведе до получаване на 70% от възнагражденията.Бихме искали да запитаме-защо се правят излишни разходи,които струват по-скъпо от набавяне на необходима апаратура и консумативи за лечение на болните?Защо никой не се заинтересува от „визията“ на новият болничен шеф за насоките на развитие и просперитет на болницата?Защо служителите имат пълно информационно затъмнение за текущото икономическо състояние на МБАЛ и нямат достъп до прекия си ръководител за излагане на действителните проблеми в работата?
П.П.:Паднал слонът в бездънната яма на здравеопазването и на зова му за помощ откликнал Зайко Байко.“И как да ти помогна?!Ооо,ще запаля БМВ-Х3 –то си и ще те измъкна!“Речено-сторено.Минало време и в ямата паднал Зайко Байко.“Помощ!Помощ!“огласяло гората.Дочул слонът,но нямал БМВ-Х3,та подал си мъжеството,вкопчил се Зайко и бил спасен.Та,който има голямо мъжество,не му трябва БМВ-Х3.
От мравуняка
Анонимен
Аватар
Тук е от: 09 Фев 2007 19:00
Мнения: 96
Като се поразходи човек из Н.пазар научава интересни неща...Той доктор Атанасов много обичал служебните коли (да ги кара като собствени). Ама то и народа е казал,че най-хубавата кола е служебната де. И само БМВ -та карал.И ги карал така,че после отивали на моргата ( БМВ-то на МБАЛ Н.Пазар,например). че я карал дори като вече не бил директор (ама чудно никой пък и не го питал защо). И командировките много обичал също,както в страната, така и в чужбина...той човека така си знае - там номера явно е минавал, интересно е тука дали ще минава
007
БМВ-то е в гараж до Спешна помощ след удар още през лятото
наблюдател
Стига сте интриганствали анонимно! Ако имате да му казвате нещо на директора, идете и му го кажете! Човекът прави всичко възможно да стабилизира болницата и да и осигури перспектива. Нямам информация да не са изплащани пълните заплати на персонала. Що се отнася до съкращенията, всеки работодател е в правото си да преценява и да променя структурата и щата с оглед по-ефективно функциониране на организацията и оптимизиране на разходите. До колкото знам в АД-тата това става след решение на борда на директорите. Така, че от анонимните ви писания по форумите полза няма... По добре помислете как да му помагате.
Аноним
Нека докторчето да каже колко е неразплатения ток на болницата и толкова я оправи че е пред банкрут
Анонимен
Докато беше в Нови пазар се биеше в гардите че трябва да спасява болницата а той я забатачил и сега намери още по лесен начин да я затрие. То дето ще затрие болницата ами ще затрие и града и общината. Тариката прехвърлял близо милион като задължения на общината и това било спасение.
Анонимен
Нищо не може да прехвърли на общината без решение на самия общински съвет.
Анонимен
пишете кога ще ударят на съда кепенците!
Анонимен
Стига сте говорили едно и също...Другите общини в страната правят конкурси за секретари на общини,а нашия кмет си я дондурка! Единствената причина за провеждането на конкурс е, че такъв се изисква по закон, тъй като секретарят на Общината е държавен служител.
Законите не важат ли за Нови пазар!