Здравейте,
Пиша Ви във връзка с т.н. „кастрене на дърветата в Шумен” , както беше именуван процеса в местните средства за масова информация.
Настоящата акция беше подета от общинските власти в града за премахване на изпочупени клони и дървета от падналия мокър сняг на 17.01.2016. Дотук нищо лошо, тъй като наистина изключително много дървета бяха пострадали, особено по пешеходната зона в центъра и в градската градина и голяма част от тях затрудняваха движението и живота на гражданите. Това беше своевременно сторено и беше посрещното с одобрение от шуменци.
Със затоплянето на времето активността на общинските власти обаче мина на ново ниво. Беше взето решение за „намаляване етажността на дърветата в Градската градина и по пешеходната зона на бул. „Славянски” с около 4-5 метра и предвидено оформяне на короните на дърветата”.
И голямото рязяне вече започна. В Градската градина, пълна с много вековни дървета (само да отбележа градината е създадена от Карл Бенц в 1897 година и част от дърветата са от този период) оформянето се изразява в орязването на всички клони и оставянето на 1 дънер с няколко разклонения.Картината след оформителите е грозна и печална. И това се прави в „белия дроб” на града,в самия му център, любимо място за отдих в летните жеги.
Освен това в същата тази градина гнезди многобройна колония от врани, която я обитава вече в продължение на десетки години. И сега точно в началото на гнездовия им период гнездата им се разрушават и местообитанието им се унищожава безогледно.
Свързах се с повечето”зелени” НПО в България и им изложих случая в подробности, но получих отговор само от едно от тях с морална подкрепа, становище по въпроса и насоки за действие. Ще цитирам само отрязък от отговора им:
„…ако се секат дървета с гнезда и гнездата се разрушават (особено в размножителния сезон). Имаме нарушение на Чл. 45 и Чл. 46 от Закона за биологичното разнообразие(ЗБР). Тези членове забраняват разрушаването на гнезда вкл. на видове, които не са защитени.”
Съвета им бе да уведомя РИОСВ - Шумен, което и сторих на открития от тях „Зелен телефон за сигнали”. Сигналът ме беше приет с явна неохота от служителя им и след препредаване от човек на човек ми бе заявено, че имало подобни сигнали и от други граждани , но въпросът не бил от тяхната компетенция, а от тази на Горско стопанство Шумен, тъй като въпросните врани били обект на лов ??
От Горско стопанство Шумен любезно ме отпратиха, защото техните правомощия се простирали само върху горския фонд извън населените места, а и били претрупани с работа около незаконната сеч в горските масиви.
И така казуса се подхвърля като горещ картоф от институция на иституция, кучетата си лаят, а керванът с резачките си върви! Към насоящия момент вече около 1/3 от дърветата са обезобразени и гнездата унищожени.От китната градска градина остава буквално гора от дървени стълбове.
Повечето от хората често посещаващи този район - особено майки с деца и възрастни хора, почиващи по пейките, негодуват от случващото се,но отново никой не поема някаква инициатива за спирането на тази вандалщина.
При все това ТАЗИ седмица е Седмицата на гората…Или това са само думи…?
След като нито един чиновник не посмя да стори нещо по въпроса, бях посъветван „извън протокола” , че „гражданите могат да изрязат своето несъгласие по стандартните начини - подписки, писма, становища, протести, шум по медиите или др. инструменти” .
Ето защо стигаме до нуждата от помощ от медиите. След като другите власти отказват да се намесят, може би единствено чрез пълно отразяване на случващото се и предизвикване на обществен дебат, с вземане под внимание и мнението на гражданите, а не сляпо изпълнение на чисто административни разпоредби, издадени във вреда на природата и нарушаващи закона(за биологичното разнообразие) може да се прекрати безогледното осакатяване на единствения и вековен парк в центъра на Шумен.
Това е порения пример, когато под благовиден предлог се вършат безчинства срещу природата и нейните диви обитатели. Ще цитирам един от последните случаи в района, когато беше изграден посетителски център на входа на пещера „Бисерна” на Шуменското плато и в резултат колонията на прилепите намаля драстично от 4000 на около 250! Сега е взето решение да се чака 1 година, преди да се отвори центъра, с надеждата числеността на колонията на прилепите да се възстанови!? А дали това ще се случи никой не може да отговори….Може би ??
Трябва ли сега да стоим безучастни, когато се увреждат и унищожават уникални дървета(част от тях напълно здрави),прогонват се птиците и се разваля естествената красота на парка?
Не. Не съм съгласен. И моля за Вашата помощ!
С уважение и надежда,
Ивайло Христов
Коментари
Ивайло
Ако беше напуснал шумен поне веднъж ,щеше да видиш че в белите държави дърветата се подрязват ежегодно.Около Айфеловата кула чинарите дори са оформени като кубове.А за любимите ти гарги... ходи да им метеш мръсотите!
БАБА
АКО С ТОВА ИЗРЯЗВАНЕ НА ДЪРВЕТАТА БЪДАТ ИЗГОНЕНИ ГАРГИТЕ, ТО АЗ СЪМ ЗА.НАСКОРО ХОДИХ С ВНУЧКА СИ НА ДЕТСКАТА ПЛОЩАДКА И ТАКАВА ГРОЗНА КАРТИНКА ВИДЯХ ЧЕ ЧАК СЕ ПОГНУСИХ.ЛЮЛКИ И ПЪРЗАЛКИ БЯХА ОСРАНИ ОТ ГАРГИТЕ А ДЕЦАТА ИГРАЕХА НА ТЯХ.
Анонимен
В белите държави може да се подрязват дърветата, но не по този неграмотен начин. В тези държави и градинките се поддържат по много по красив начин, придава се форма на всяко храстче и т.н. Така че да не говорим за там, защото сме много далече от тях.Аз не само съм излизал, но и съм живял извън страната, любувал съм се на прекрасно поддържаните паркове, цяло изкуство. Така че ще е добра, ако хората тук, които вземат решения и носят отговорности в тази насока да бъдат компетентни, обучени, да познават добри практики.
Анонимен
глупости, виждал съм в холандия ги кастрят като храсти. една година всички плачеха, че откраднали варховете на боровете след като буря ги счупи. какво да обясните на 7 годишния син. не зная какво. може и да е за добро. а относно гаргите, не им ли вллучихте електроника? един лесоингенер все ше знае долу горе как и докъде да се окастри дърво. малко търпение, като стане зелено може и да е добре- или обратното
* Коментар транслитериран от системата
0 3Митко
Аман от платени природозащитници и хелзинкси комитети! Вземайте си гаргите и бежанците и си ги отглеждайте у дома! И си ги хранете даже, пък те да цапат и серат, ама у вас! Както всички дървета и тези трябва да се кастрят, на изрязаните места да се боядисва, да се гонят вредителите и т.н. А някой от тези "природозащитници" да се замисли, че враните изгониха другите видове птици които гнездяха в парка и чуруликаха, а не грачеха и усираха!
cichlid
Всеки природозащитник да си вземе един чифт гарги на терасата да му серат у тях.
Татко
Ами те и циганите паразитират! Дайте и тях да трепем поголовно! Не може да се разсъждава така. Защо не кастриха дървета заедно с гнездата, когато в тях нямаше малки? Никой ли не знае кога е размножителния период на гаргите? И сега какво? Гаргите ще се заселят на дърветата в близките училища. Това решение ли е според вас? Вече има гнезда в Савата и в Езикова, или там вашите деца не учат, няма проблем??? Не ми отговаряйте! По вашата логика да почнем да трепем наред кучета,котки, гризачи..щото сер@ли и цапали...? В 21 век няма начин да няма хуманно решение на проблема. Вие си грачете тука, олиг@френи!
shumenka
Посрещнахме седмицата на гората само на думи в медиите.ГОРАТА обаче има нужда от поддържане и опазване целогодишно.По стълбите към паметника дърветата са в много лошо състояние-покрити са в лиани от години,Така дърветата се задушават и изсъхват.,защото лианите превземат изцяло зелената част на боровете и елите.Призоваваме общинските служби да огледат района и да се вземат незабавни мерки за спасяване на дърветата .
курти
Моите уважения към автора на статията, но в нея има съществена грешка. Става дума за основателя на градската градина в Шумен. И той е изтъкнатия немски генерал Фон Клинкерхофен. Освен първите дървесни видове, той е донесъл и първата гарга в града ни. Била е женска и се е казвала Хелга. За съжаление Хелга се е кръстосала с местен ченгелски вид врана, предназначена само и единствено за разузнаване на пазара до река Поройна. В следствие на това, техните наследници в днешно време населяват хабитат в градската градина, недалеч от мястото на първата на техните предци!