Здравейте,
Пиша Ви във връзка с т.н. „кастрене на дърветата в Шумен” , както беше именуван процеса в местните средства за масова информация.
Настоящата акция беше подета от общинските власти в града за премахване на изпочупени клони и дървета от падналия мокър сняг на 17.01.2016. Дотук нищо лошо, тъй като наистина изключително много дървета бяха пострадали, особено по пешеходната зона в центъра и в градската градина и голяма част от тях затрудняваха движението и живота на гражданите. Това беше своевременно сторено и беше посрещното с одобрение от шуменци.
Със затоплянето на времето активността на общинските власти обаче мина на ново ниво. Беше взето решение за „намаляване етажността на дърветата в Градската градина и по пешеходната зона на бул. „Славянски” с около 4-5 метра и предвидено оформяне на короните на дърветата”.
И голямото рязяне вече започна. В Градската градина, пълна с много вековни дървета (само да отбележа градината е създадена от Карл Бенц в 1897 година и част от дърветата са от този период) оформянето се изразява в орязването на всички клони и оставянето на 1 дънер с няколко разклонения.Картината след оформителите е грозна и печална. И това се прави в „белия дроб” на града,в самия му център, любимо място за отдих в летните жеги.
Освен това в същата тази градина гнезди многобройна колония от врани, която я обитава вече в продължение на десетки години. И сега точно в началото на гнездовия им период гнездата им се разрушават и местообитанието им се унищожава безогледно.
Свързах се с повечето”зелени” НПО в България и им изложих случая в подробности, но получих отговор само от едно от тях с морална подкрепа, становище по въпроса и насоки за действие. Ще цитирам само отрязък от отговора им:
„…ако се секат дървета с гнезда и гнездата се разрушават (особено в размножителния сезон). Имаме нарушение на Чл. 45 и Чл. 46 от Закона за биологичното разнообразие(ЗБР). Тези членове забраняват разрушаването на гнезда вкл. на видове, които не са защитени.”
Съвета им бе да уведомя РИОСВ - Шумен, което и сторих на открития от тях „Зелен телефон за сигнали”. Сигналът ме беше приет с явна неохота от служителя им и след препредаване от човек на човек ми бе заявено, че имало подобни сигнали и от други граждани , но въпросът не бил от тяхната компетенция, а от тази на Горско стопанство Шумен, тъй като въпросните врани били обект на лов ??
От Горско стопанство Шумен любезно ме отпратиха, защото техните правомощия се простирали само върху горския фонд извън населените места, а и били претрупани с работа около незаконната сеч в горските масиви.
И така казуса се подхвърля като горещ картоф от институция на иституция, кучетата си лаят, а керванът с резачките си върви! Към насоящия момент вече около 1/3 от дърветата са обезобразени и гнездата унищожени.От китната градска градина остава буквално гора от дървени стълбове.
Повечето от хората често посещаващи този район - особено майки с деца и възрастни хора, почиващи по пейките, негодуват от случващото се,но отново никой не поема някаква инициатива за спирането на тази вандалщина.
При все това ТАЗИ седмица е Седмицата на гората…Или това са само думи…?
След като нито един чиновник не посмя да стори нещо по въпроса, бях посъветван „извън протокола” , че „гражданите могат да изрязат своето несъгласие по стандартните начини - подписки, писма, становища, протести, шум по медиите или др. инструменти” .
Ето защо стигаме до нуждата от помощ от медиите. След като другите власти отказват да се намесят, може би единствено чрез пълно отразяване на случващото се и предизвикване на обществен дебат, с вземане под внимание и мнението на гражданите, а не сляпо изпълнение на чисто административни разпоредби, издадени във вреда на природата и нарушаващи закона(за биологичното разнообразие) може да се прекрати безогледното осакатяване на единствения и вековен парк в центъра на Шумен.
Това е порения пример, когато под благовиден предлог се вършат безчинства срещу природата и нейните диви обитатели. Ще цитирам един от последните случаи в района, когато беше изграден посетителски център на входа на пещера „Бисерна” на Шуменското плато и в резултат колонията на прилепите намаля драстично от 4000 на около 250! Сега е взето решение да се чака 1 година, преди да се отвори центъра, с надеждата числеността на колонията на прилепите да се възстанови!? А дали това ще се случи никой не може да отговори….Може би ??
Трябва ли сега да стоим безучастни, когато се увреждат и унищожават уникални дървета(част от тях напълно здрави),прогонват се птиците и се разваля естествената красота на парка?
Не. Не съм съгласен. И моля за Вашата помощ!
С уважение и надежда,
Ивайло Христов
Коментари
0000
ТЕ ГЛЕДАТ САМО ОБЩАТА ЧАСТ НА ГРАДА .АМИ ТЕЗИ ДЪРВЕТА КЪДЕТО СА МЕЖДУ БЛОКОВОТО ПРОСТРАНСТВО И ТЕЗИ КЛОНИ КОИТО СЕ ОПИРАТ В МАЗИЛКИТЕ НА БЛОКОВЕТЕ КОЙ ЩЕ ГИ РЕЖИ ТЕ НЕ СА ЧАСТНА СОБСВЕНОСТ ТРЕВАТА СЪЩО НЕ Я КОСЯТ ГОВОРИМ ЗА ЦЕНРАЛНАТА ЧАСТ НА ГРАДА ЧАКАТ НЕЩО ЛОШО ДА СЕ СЛУЧИ И ЕВЕНТОАЛНО ТОГАВА ДА ВЗЕМАТ МЕРКИ.ТЕЗИ ВРАНИ КАКВО ДОБРО СА ДУПРЕНЕСЛИ С УСРАНИТЕ ПЕЙКИ КЪДЕТО ДЕЦАТА НЕ МОГАТ ДА ИГРАЯТ НА СПОКОЙСТВИЕ.
до татко
Обясни на сина си, че години наред осират градината , пейките и главите на хората. Колко още трябва да се чака? Да не може да се мине оттам ли? А що се отнася до кастренето, те пак ще оформят корони. Не мога да повярма, че каквото се започне, все има съпротива. Не ви разбирам. Знам, че имате мнение по всички въпроси, но не ги изказвайте .
Varg
Съдействие от медия обслужваща партия герб не очаквай.
инж.лесовъд
Не зная защо всички в града наричат пространството между руския паметник и ж.п.гарата градска градина .
На това място няма парк , няма градина а гора с направени няколко алеи , една детска площадка , две цветни фигури , поставени пейки и много врани .
Парковете и градините са нещо друго . Парка е място , което е проектирано , изградено и най-важното редовно поддържано като място за отдих и игра на децата . В парка трябва да има добре поддържани тревни площи с място за игра на децата, цветни фигури и алеи .Дърветата трябва да са много по-малко , с по-малка височина , бавно растящи и дълговечни , разположени поединично или на малки групи по цялата площ с разположени под тях пейки за възрастните посетители .Има много дървесни видове , но не всички са подходящи за паркове и градини . За съжаление в така наречената градска градина в Шумен нещата не стоят така . Тук преобладават бързорастящите копривки и конски кестени . Има акации , тополи и брези , които и в най-подходящите места за тях живеят 30-40 години и започват да съхнат и загиват .
Когато дърветата са на гъсто в стремежа си да "получат" по-вече светлина израстват на високо и формират недобре развита и оформена несиметрична корона и изкривени стъбла .Останалите в по-ниските части от короната изсъхват , чупят се и падат на земята . При обледяване , каквото имаше през или при силен вятър точно тази дървета се чупят , защото механичната им тъкан е слаба и не понасят допълнително натоварване .Такива дървета са опасни и нямат място в парка .
Наистина не е приятна гледката на така окастрените дървета , падналите гнезда и вранчета , но още по-неприятна е гледката на човешки труп , премазан от паднало дърво или клон .
Когато става въпрос за човешки живот,емоциите трябва да отстъпят на разума .
Това , което се направи в "градската градина" предотвратява опасността през следващите няколко години , но не решава кардинално въпроса .
Време е градската управа да направи необходимото "Градската градина" да се превърне в парк и безопасно и приятно място за отдих на шуменци и за игра на децата .
guest
Това ми прилича на приказката за бълхата и юргана. За да изгоним гаргите дай да изсечем дърветата защото това си е направо сеч а не кастрене. На здрави дървета се режат клони с диаметър 30 см и се оставя един дънер от 3 м на това ли му викате кастрене. Много от дърветата ще изсъхнат а при други ще има да се чака 10 години докато направят отново корона. Направо еб@..ха майката на парка. Сега и майките с деца няма къде да отидат в горещите летни дни...сянка не остана в тая градина вандали.
Петкова
Да се поучат от кмета на град Смядово.Той им е направил показно как се подкастрят дърветата край пътя Смядово
Село Кълново. Браво КМЕТЕ
тони
браво на кастрачите градинката светна и трябва да окастрят и гаргите тия гнусни саздания
xristo stoynov
орязването на дурветата в градската градина на гр. счумен???,
наистина, отидете и вижте, как са орязани и окастрени дурветата в градската градина, белят дроб в раиона, и красотата в парка, са грозно, некомпетентно изрязани???> моля уваяемиет кмет на гр. счумен, господин христов да посети градската градина в присуствието на спецялист, завурсчил лесотехническят институт в гр. сопфя и да направят анализ за окастренето вградината на старите вековни дурвета, и да будат наказани виновните????..
* Коментар транслитериран от системата
0 0Анонимен
браво на кмета, само след една година дърветата ще имат хубав вид, а що се отнася за гаргите, место то им не е там. тези птици нанасят огромни щети на земеделските стопани и на дребният дивеч. навремето ловците се задължаваха да ги избиват и краката им се издаваха за доказателство. тоя кукундел дето е написал статията защо не се възмути от осраната алея, пейки и преминаващи хора