Здравейте,
Пиша Ви във връзка с т.н. „кастрене на дърветата в Шумен” , както беше именуван процеса в местните средства за масова информация.
Настоящата акция беше подета от общинските власти в града за премахване на изпочупени клони и дървета от падналия мокър сняг на 17.01.2016. Дотук нищо лошо, тъй като наистина изключително много дървета бяха пострадали, особено по пешеходната зона в центъра и в градската градина и голяма част от тях затрудняваха движението и живота на гражданите. Това беше своевременно сторено и беше посрещното с одобрение от шуменци.
Със затоплянето на времето активността на общинските власти обаче мина на ново ниво. Беше взето решение за „намаляване етажността на дърветата в Градската градина и по пешеходната зона на бул. „Славянски” с около 4-5 метра и предвидено оформяне на короните на дърветата”.
И голямото рязяне вече започна. В Градската градина, пълна с много вековни дървета (само да отбележа градината е създадена от Карл Бенц в 1897 година и част от дърветата са от този период) оформянето се изразява в орязването на всички клони и оставянето на 1 дънер с няколко разклонения.Картината след оформителите е грозна и печална. И това се прави в „белия дроб” на града,в самия му център, любимо място за отдих в летните жеги.
Освен това в същата тази градина гнезди многобройна колония от врани, която я обитава вече в продължение на десетки години. И сега точно в началото на гнездовия им период гнездата им се разрушават и местообитанието им се унищожава безогледно.
Свързах се с повечето”зелени” НПО в България и им изложих случая в подробности, но получих отговор само от едно от тях с морална подкрепа, становище по въпроса и насоки за действие. Ще цитирам само отрязък от отговора им:
„…ако се секат дървета с гнезда и гнездата се разрушават (особено в размножителния сезон). Имаме нарушение на Чл. 45 и Чл. 46 от Закона за биологичното разнообразие(ЗБР). Тези членове забраняват разрушаването на гнезда вкл. на видове, които не са защитени.”
Съвета им бе да уведомя РИОСВ - Шумен, което и сторих на открития от тях „Зелен телефон за сигнали”. Сигналът ме беше приет с явна неохота от служителя им и след препредаване от човек на човек ми бе заявено, че имало подобни сигнали и от други граждани , но въпросът не бил от тяхната компетенция, а от тази на Горско стопанство Шумен, тъй като въпросните врани били обект на лов ??
От Горско стопанство Шумен любезно ме отпратиха, защото техните правомощия се простирали само върху горския фонд извън населените места, а и били претрупани с работа около незаконната сеч в горските масиви.
И така казуса се подхвърля като горещ картоф от институция на иституция, кучетата си лаят, а керванът с резачките си върви! Към насоящия момент вече около 1/3 от дърветата са обезобразени и гнездата унищожени.От китната градска градина остава буквално гора от дървени стълбове.
Повечето от хората често посещаващи този район - особено майки с деца и възрастни хора, почиващи по пейките, негодуват от случващото се,но отново никой не поема някаква инициатива за спирането на тази вандалщина.
При все това ТАЗИ седмица е Седмицата на гората…Или това са само думи…?
След като нито един чиновник не посмя да стори нещо по въпроса, бях посъветван „извън протокола” , че „гражданите могат да изрязат своето несъгласие по стандартните начини - подписки, писма, становища, протести, шум по медиите или др. инструменти” .
Ето защо стигаме до нуждата от помощ от медиите. След като другите власти отказват да се намесят, може би единствено чрез пълно отразяване на случващото се и предизвикване на обществен дебат, с вземане под внимание и мнението на гражданите, а не сляпо изпълнение на чисто административни разпоредби, издадени във вреда на природата и нарушаващи закона(за биологичното разнообразие) може да се прекрати безогледното осакатяване на единствения и вековен парк в центъра на Шумен.
Това е порения пример, когато под благовиден предлог се вършат безчинства срещу природата и нейните диви обитатели. Ще цитирам един от последните случаи в района, когато беше изграден посетителски център на входа на пещера „Бисерна” на Шуменското плато и в резултат колонията на прилепите намаля драстично от 4000 на около 250! Сега е взето решение да се чака 1 година, преди да се отвори центъра, с надеждата числеността на колонията на прилепите да се възстанови!? А дали това ще се случи никой не може да отговори….Може би ??
Трябва ли сега да стоим безучастни, когато се увреждат и унищожават уникални дървета(част от тях напълно здрави),прогонват се птиците и се разваля естествената красота на парка?
Не. Не съм съгласен. И моля за Вашата помощ!
С уважение и надежда,
Ивайло Христов
Коментари
xristo stoynov
вузможно е да се приступи кум изрязвне на дурветата в градската градина на гр. счумен, нооо, така както е извуршено, показва, че изрязването в градината на дурветата, е извуршено не компетнтно, в счумен има , хора, спецялисти, лесовуди, но не е потурсено тяхното мнение, и иизрязването в прка е извуршено без да се суобразяват с изискванята, и условята в момента се намира всяко едно дурво.хеъ, хора, този парк, бесче красотата на града, сега е едно остргано магаре, просто извуршено некомпетентно???, има ли кои да застане и да отговори,засчто стана това безялостно изрязване на дурветата в градскато градина, това е преступлние?????да се потури отговорност от лицата разпоредили да се изсичат така нехаино дурветата???
* Коментар транслитериран от системата
0 0денислав
извинете драга или драги ми DADA но шумен въобще не е ,,УМРЯЛ ГРАД,,! а и видя ли ПРАЗНИЧНИЯ ДУХ по центара!?!?!?!?!?!?!.
шуменец
Неграмотни общинари! Унищожават вековни дървета! Това е екологично варварство! Градската градина заприлича на гробище! За съд са!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата