Microsoft заведе дело срещу американското правителство, съобщава агенция Reuters. Компанията иска да получи право да уведомява потребителите си, когато институция иска достъп до техните данни.

Делото е заведено в Сиатъл, където е централата на Microsoft. Според софтуерния гигант правителството нарушава Конституцията на странат, като не позволява на компанията да уведомява потребителите. Това е в противоречие с Четвъртата поправка спрямо хората, в която е посочено, че те имат право да знаят, когато са обект на разследване или претърсване, аргументира се Microsoft. Компанията освен това изтъква, че е нарушение и на Първата поправка спрямо самата нея и ограничава правото и на свободно изразяване.

Според Microsoft правителството разчита на 30-годишен закон, който е остарял и не отговаря на днешните стандарти и развитие на технологиите. Законът защитава личните данни на потребителите, когато информацията е на собствените им компютри, но интерпретацията е друга, когато данните са на сървър.

"Хората не се отказват от правата си, когато преместят личните си данни от собствен компютър в облака. Правителството се възползва от преминаването към облачните услуги, като начин да разшири властта си за извършване на тайни разследвания", пише Microsoft в своя иск. Компанията иска секретността да стане изключение, а не норма и да бъдат приети нови правила и ограничения в правомощията на институциите. От американския департамен по правосъдие, коментират единствено, че разглеждат иска.

Дневник