Един от всеки десет младежи от арабски произход иска да живее в Германия. Това сочи проучване, проведено за осми път в 16 държави сред 3,5 хил. души на възраст от 18 г. до 24 г., цитирано от националния ежедневник Die Welt.
Изследването е направено чрез директни интервюта в периода между 11 януари и 22 февруари в шестте страни Съвета за сътрудничество в Персийския (Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Оман и Бахрейн) и в Ирак, Египет, Йордания, Ливан, Либия, Палестина, Тунис, Мароко, Алжир и Йемен.
Шест години след т.нар. Арабска пролет резултатите са отрезвяващи. Само 36% от анкетираните вярват, че арабско-ислямският свят се е възползвал от масовата вълна на протести: през 2012 г. точно два пъти по-голям брой млади хора са смятали, че ще променят живота си положително. Повечето (53 %) копнеят за стабилни и безопасни условия на живот. Търсенето на лична свобода и зачитане на човешките права остава основно желание на младежта, но мотивацията да се работи в тази насока е драстично намалена.
Радикалната групировка "Ислямска държава" не среща никаква подкрепа сред младите хора. Или поне така са отговорили 13 на сто от участвалите в проучването. И все пак - 78 % от младежите отхвърлят категорично демагогската идеология на джихадистите. Но те също така посочват причините, поради които екстремистите набират привърженици: липсата на работа и перспективи.
В Тунис например младежката безработица, една от предпоставките за революцията от 2011 г., дори се е увеличила след падането на бившия президент Бен Али и в градовете е около 23 на сто, докато в селските региони на юг достига почти 50 на сто. Само един от всеки шест от анкетираните смята обаче, че терористичната милицията всъщност би могла да изгради "халифат".
Може би не е изненадващо, че повечето млади хора биха предпочели да живеят в Обединените арабски емирства (22 %). Това е свързано преди всичко с икономическа свобода и богатството в страната от Персийския залив, но също и с високото ниво на сигурност в ОАЕ, добрите възможности за обучение и наличието на възможности за висококвалифицирани лица.
От младите араби, които искат да започнат свой собствен бизнес в следващите пет години, всеки четвърти би искал да направи това в ОАЕ. Номер две заемат САЩ, а след тях се нареждат Германия и Саудитска Арабия, следвани от Канада и Франция.
Агенция "Фокус"
Коментари
Добави коментар