Поставеният под №5 в основната схема Рафаел Надал спечели за рекорден девети път в кариерата си титлата от турнира на червени кортове от сериите "Мастърс" в Монте Карло с награден фонд 4,09 милиона евро.

Испанецът, който триумфира в надпреварата от 2005 до 2012 година, победи на финала Гаел Монфис със 7:5, 5:7, 6:0 за 2:46 часа. За Надал това беше 12 успех от 14 мача срещу французина, с който извоюва своята 68-а титла в кариерата си.

Надал поведе с 3:1 в началото на мача, след което сервираше за сета при 5:4, но допусна пробив. Все пак испанецът направи нов пробив и спечели първата част за 73 минути, благодарение и на 27-те непредизвикани грешки на Монфис.

Във втория сет Надал преодоля пасив от 1:3 и изравни 3:3. Монфис направи третия си пробив в сета за 6:5 и при свой сервис изравни резултата. В решаващия трети сет Надал доминираше и не даде нито гейм на съперника си, за да стигне до 48-ата си титла на червени кортове.

Гаел Монфис спечели за пръв път сет срещу Надал на клей, във финал номер 100 в кариерата на испанеца. Бившият световен №1 спечели 28-а титла от турнирите от сериите "Мастърс" и така се изравни по този показател с Новак Джокович.