Бившият заместник-главен прокурор Камен Ситнилски е починал внезапно в сръбската столица Белград, съобщи БГНЕС.

Той е починал на връщане от Черна гора, потвърдиха негови познати, предаде trud.bg.

66-годишният Ситнилски е страдал от сърдечно заболяване, преди време се е подложил на операция за сърцето, споделиха негови познати. Дали това заболяване има връзка с кончината му, не е известно.

Той е роден в Кочериново.

Дълги години работи като юрист, впоследствие стана заместник-главен прокурор в мандата на Борис Велчев.

Бе избран за член на ВСС, но около името му се заформиха куп скандали, заради съмнения, че изборът му за член на съвета е бил уговорен.

Той бе уволнен от Висшия съдебен съвет. Ситнилски обжалва уволнението си. Така и не се стигна до окончателен съдебен акт, тъй като през декември 2014 година. Делото е върнато на друг тричленен състав на ВАС.

Скандалът със Ситнилски избухна заради избора му във ВСС от прокурорската квота през есента на 2012 г. Година по-късно, в края на юни 2013 г., в медиите изтекоха СРС от навечерието на този вот. Внушението бе, че зад кулисите са текли договорки тогавашният зам.-главен прокурор Камен Ситнилски и обвинителят от Пловдив Румен Боев непременно да влязат в съвета. Записите изобличаваха като основни "заговорници" окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев и апелативния обвинител на Бургас Емил Христов.

След изслушване на всички замесени в скандала от етичната комисия на ВСС на 25 юли 2013 г. шефът Ясен Тодоров и съдиите Галя Георгиева, Димитър Узунов, Каролина Неделчева и Даниела Костова внесоха предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Ситнилски. Мотивът им бе, че станалите публично достояние разговори са създали "основателно възприятие" в обществото за задкулисие, натиск и непочтени договорки.

По предложение на дисциплинарния състав на 26 септември 2013 г. ВСС отстрани Ситнилски за 6 месеца с мотива, че докато е на поста, можел да повлияе на изхода от дисциплинарното дело. Срещу Румен Боев мерки не бяха взети. Самият Камен Ситнилски отрече да е натискал когото и да било, призова прокурорите да защитят своя избор, но не получи подкрепа. В края на 2013 г. той подаде жалба в Европейския съд в Страсбург за нарушена презумпция за невиновност.

vesti.bg