Алергията е най-честата хронична болест в Западния свят, а сред алергиите най-разпространена е сенната хрема. Половината от хората, които страдат от алергии обаче, не получават правилната диагноза и лечение през целия си живот. С темповете на разпространение на тези хронични състояния, до 2025 г. всеки втори българин ще е алергичен към нещо.

Това са обобщенията и прогнозите, които водещи български алерголози направиха днес пред медиите по повод старта на Националната информационна кампания "Имате ли алергия? Да вървим заедно по пътя на превенцията и контрола!".

Около 25% от хората с алергии имат алергичен ринит или известната сенна хрема. Втора по честота е астмата и също е свързана с раздразнение на дихателните пътища, обаче може да протича много по-тежко. Астмата е и най-тежката хронична болест при децата, с 250 000 смъртни случаи годишно в световен мащаб, цитираха специалистите.

Най-честите причинители на алергии у нас са домашният прах и въздушните замърсители, както и някои бактерии, храни и лекарства. Подобно на световната тенденция и у нас най-често се вижда алергичният ринит, който представлява свръхчувствителна реакция на имунната система към външни фактори и вещества и се проявява като възпаление на носната кухина и в лигавицата на носа.

Заради високите температури от рано тази година, още през април имаше бум на алергичните заболявания у нас - най-вече поленовите алергии. "Хубавото на сенната хрема е, че при една определена възраст оплакванията намаляват или в някои случаи напълно изчезват", коментира тогава доц. Соня Генова, алерголог в "Пирогов" в интервю по Нова телевизия.

Кампанията "Имате ли алергия? Да вървим заедно по пътя на превенцията и контрола!" се реализира от Българското дружество по алергология (БДА), съвместно с Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергии и ХОББ (АББА) и със съдействието на Комисията по здравеопазването към Народното събрание, Университетска болница "Александровска" - София, Медицински университет - София и Европейската академия по алергология и клинична имунология (EAACI).

dnevnik.bg