Като потвърждение на поговорката, че всичко хубаво си струва чакането, отскоро енолози и любители на виното от цял свят могат да се полюбуват на редкия вкус на изтънчени вина от ХIХ век, открити в чешки замък, разказва "Ройтерс".
133-те бутилки са намерени през 1985 г. в замъка "Бечов" – 40 години след като са скрити от тогавашните собственици на имота – семейство Бофор-Спонтен.
Сред находките е и бутилка "Шато д’Икем" от 1892 г. – вино, чиято цена стига до 31 000 долара – и една от 1896. Цялата колекция се оценява на над 1 млн.евро.
Преди дни група сомелиери дегустираха някои от вината чрез специална технология, при която корковата тапа се пробива с игла, без да я увреди.
Според един от сомелиерите – Андреас Викхоф – възрастта и броят на бутилките в колекцията от "Бечов" са уникални, особено като се има предвид, че вина, които са двойно по-млади, често се оказват развалени.
"Ако помиришете тези вина, все още се усеща свежата нотка на плодове. Има киселинност, има свежи нотки, които превръщат консумирането на скритата течност в истинско удоволствие."
Повечето от бутилките датират от 1892 до 1899 г. и са най-старите, на които е прилагана техниката "Коравин", разработена през 2013 г. Авторът й Грег Ламбрехт разказва, че за находките от "Бечов" е използвал свръхтънка игла и по-ниско налягане. "Отнема повече време, докато потече течността, но тези вина са чакали повече от сто години този момент, така че и ние можем да почакаме."
Всеки, който тайничко си мечтае, че ще може да се докосне до уникалното съкровище, вероятно ще остане разочарован, тъй като вината остават собственост на Чехия. Миналата година тя поръча на независими експерти да се произнесат за стойността им.
Игра на котка и мишка
Семейство Бофор-Спонтен, които притежават замъка от началото на ХIХ век ("Бечов" се намира на хълм на 60 км от границата с Германия), бягат в Австрия след Втората световна война. Те скриват ценните бутилки под пода на параклиса в замъка, за да ги опазят от набезите на войниците, в мощехранителница на свети Мавър (за която се смята, че съдържа и мощи на св. Йоан Кръстител).
След като членовете на семейството са нарочени за симпатизанти на нацистите, замъкът попада под администрацията на тогавашна Чехословакия по силата на укази от 1946 г., които прогонват етническите германци и други малцинства и конфискуват имуществото им.
След неуспешните опити да си върнат мебелите и произведенията на изкуството през 1984 г. семейството се свързва с американския бизнесмен Дани Дъглас. Той е натоварен със задачата тайно да се добере до неназован все още обект, представляващ интерес за семейството. Той предлага хиляди долари, за да получи разрешително. Това събужда подозренията на тогавашната тайна полиция. Впоследствие агентите научават, че Дъглас се интересува от замъка "Бечов", но след обстойно претърсване се връщат с празни ръце и са готови да издадат исканото разрешително.
Но тогава един последен въпрос към Дъглас наклонява везните в полза на комунистическата власт. "Попитаха ме какви инструменти ще трябва да носят и когато им казах, че няма да ни трябват такива, те разбраха - беше зима и щом не им трябваха инструменти, тогава търсеният обект трябваше да е вътре в замъка", разказа бизнесменът пред "Дейли мейл" през 2015 г.
"Търсеният обект" е мощехранителницата, която датира от ХIII век, както и колекцията с вина.
Оттогава Дъглас няколко пъти е бил в "Бечов", а параклисът е отворен за посещения. Що се отнася до виното, неговите пазители ще продължат да го наглеждат и дори може да сложат нови коркови тапи на някои от бутилките.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар