Новак Джокович сбъдна мечтата си и триумфира на "Ролан Гарос" след победа във финала над Анди Мъри. Световният №1 изгуби първия сет, но след това стигна до пълен обрат с 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 след малко над три часа игра.

По този начин сърбинът стана едва осмият играч, който е печелил всички турнири от Големия шлем поне по един път и едва третият, който държи едновременно и четирите трофея. Той все още има шанс и за календарен шлем, след като вече спечели и първия турнир от Голямата четворка за годината - Australian Open.

Това бе общо 12-а титла от шлема за Джокович, с което той се изравни на четвъртата позиция по този показател с Рой Емерсън. Повече трофеи имат само Пийт Сампрас и Рафел Надал (по 14), както и рекордьорът Роджър Федерер (17).

Световният №1 влезе в историята и по още един показател в течение на турнира - той стана първият в историята играч, който има над 100 млн. долара приходи от наградни фондове.

Анди Мъри пък остана с двете си титли от Australian Open и "Уимбълдън", след като изигра силен турнир, в който три пъти трябваше да измъква победата след петсетови битки.

Първият сет мина под диктовката на Анди Мъри, който играеше по-добре от Джокович, който от своя страна бъркаше често. Двамата си размениха по един пробив на старта, а след това британецът отново спечели сервиса на противника, за да поведе с 3:1. До края на частта той не изпусна инициативата и не позволи на сърбина да стигне до нито една възможност за пробив, печелейки първия сет.

Оттам нататък нещата се промениха коренно и Джокович заигра уверено, агресивно, изчиствайки множеството си грешки. Той поведе за 15-ина минута с 3:0, след което даде само гейм на Мъри. Шотландецът бе трагичен и направи едва три печеливши удара в частта. Сърбинът пък подобри играта си по почти всички показатели и залагаше на дълги разигравания, в които оставяше Мъри да бърка сам.

В третия сет на корта не се промени нищо и Джокович продължи да доминира, спечелвайки пет поредни гейма, след като Мъри бе взел първото си подаване. Ключовият момент в сета бе при 4:1 и сервис за Джокович, когато шотландецът стигна до четири възможности за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. След това сетът просто се доиграваше и сърбинът го записа в актива си.

Четвъртата част бе още по-кошмарна за Мъри, който загуби подаването си още в първия гейм. Той печелеше изключително трудно сервис геймовете си, докато при първите три сервис гейма на Джокович успя да направи само една точка. Безсилието на британеца си пролича напълно при 2:4, когато загуби на нула подаването си и така позволи на съперника си да сервира за мача.

Сърбинът обаче не успя да спечели подаването си и Мъри се задържа в мача. Това обаче продължи само още един гейм, след което Джокович сложи точка на спора при 6:4 с третия с мачбол, вдигайки на крака мощната сръбска агитка на трибуните.