Google, Facebook, Yahoo и няколко правозащитни организации са против даването на повече правомощия на разследващите органи в САЩ. Интернет гигантите се обединиха в обща позиция против предложените промени в закона на САЩ, които ще разрешат на разузнавателните агенции да събират повече информация без съдебно разрешение, съобщава сп. PC World.

Компаниите са изпратили обща позиция до американския Сенат, в която казват, че предложените промени "рисуват" твърде детайлна и интимна картина за личния живот на човек. Промените предвиждат да се разреши на разузнавателните агенции да събират данни като IP адрес, информация за дадена сесия, история на сърфирането в интернет, мета данни от имейлите (т.е. с кого и кога), информация за местоположението и дори точното време, когато даден човек е влизал в профила си. Всичко без нужда от съдебно разрешение.

Друг предложен закон ще позволи на ФБР да изисква данни за имейл кореспонденцията на човек без съдебна заповед. В момента бюрото може да прави това с разпечатките за телефонни разговори.

Сега законът не позволява на властите за някои разследвания дори да изискват имена, адреси или продължителност на използването на дадена услуга. Промяната ще премахне тази пречка в много от случаите. В нея ще попаднат дори информация да банкови карти и сметки.

Интернет компаниите са против тези промени. Те искат да има ясен контрол не само от съда, но и от независим орган, който да следи, че данни се изискват само при конкретна необходимост и с тях не се злоупотребява.

dnevnik.bg