От тази седмица в продължение на месец ислямският свят отбелязва свещения месец Рамазан. Периодът не е нито по-добър, нито по-лош от всеки друг за туристите и не е повод пътуването да се отлага, пише турският вестник "Сабах". Все пак изданието напомня, че малко повече познания за детайлите ще помогнат на чужденеца по-добре да се ориентира в културата на празника и да усетят неговия дух.

За месеца са характерни някои особености в етикета, за които чужденец едва ли подозира. Като цяло това е времето, в което джамиите са много активно посещавани, а около тях се събират по-големи от обичайното групи хора.

"Сабах" предложи кратък наръчник със съвети и обяснения за пътуващите мюсюлмани и немюсюлмани.

Барабан за събуждане

Силен барабанен тътен и напевен мъжки глас е твърде вероятно да прогони сладкия нощен сън на неподготвения турист, предупреждават турските журналисти. Целта на барабанистите е да разбудят правоверните мюсюлмани за кратката закуска "сахур" преди зазоряване, тъй като след изгрев слънце по време на Рамазана не се яде, нито се пие, дори вода. Традицията, която повелява всеки квартал да има свой барабанист, запада, но все още се практикува и може да се срещнат млади мъже, облечени в носии, да вършат тази работа. Допустимо е хората да им се отблагодаряват с дребни суми.

Ще ви поднесат фурми и маслини

И луксозните, и икономичните заведения предлагат специално ифтар меню. "Ифтар" е вечерята, последваща целия ден на въздържание. Масите са подредени по традиционния за Турция маниер с шербет и самовари с пресен чай и ифтарйълък - мезетата, които са първата храна, която човек може да поеме след целодневния пост. Най-често това са фурми и маслини. Хапването на фурми е много стара традиция на Рамазана, която датира още от времената на пророка Махамед. Той е препоръчвал здравословното им действие и особено противовъзпалителните им свойства.

Старинният занаят махия

Във вечерните часове между минаретата над джамиите се разстилат осветени надписи - пожелания, сякаш увиснали във въздуха. Те казват "Добре дошъл, Рамазан" или "Рамазан е щедър", понякога в Истанбул дори и на английски език. Умението да украсиш джамията със светлинни послания е старинен занаят, датиращ от 1600 година. Осветяването на джамиите е знак, че е време за молитва, след което може да се похапне и да се утоли жаждата.

Рамазан байрам

Това са последните три дни от празничния месец. Тогава се дава милостиня на нуждаещите се, посещават се възрастни роднини, а семейството се събира заедно като за децата се организират специални забавления в чест на празника.

Съвети за пътуващите

Опитайте ифтар или сахур. В Турция и други ислямски страни менюто в хотелите може да бъде повлияно от обичаите за празника. Заведенията наоколо и лавките за бърза закуска са декорирани подходящо и ще са приятен начин, по който да се запознаете с местната традиция.

Отдайте се на благотворителност. Един от основните принципи за мюсюлманите е, че Рамазан е време за щедрост. Местните общности правят дарения и отделят от храната си за бедните и нуждаещите се не само на място, но и в целия свят.

Участвайте в събитията. Туристите, които пътуват до Истанбул през месеца, са може би най-облагодетелствани, защото могат да се потопят в атмосферата им на знакови места като крайбрежната Йенкапъ, парка Малтепе и района на историческия квартал около Синята джамия. Посещението на манастира на дервишите суфити в Галата също е препоръчително.

Проявете уважение. Ако искате да покажете учтивост, може да поздравите с "Hayırlı Ramazanlar", което на турски означава "Честит Рамазан".

Постенето от изгрев до здрач е задължително, но има и някои изключения - туристите, бременните жени и майките, които кърмят, тежко болните, децата.

Дневник