Учениците от ГПЧЕ И ПМГ в Шумен са изкарали най-висок среден резултат на матурата по Български език и литература /БЕЛ/ и тази година, съобщиха за ШУМ.БГ от Регионалния инспекторат по образование.
Първото място традиционно остава в ръцете на зрелостниците от Езиковата гимназия. Явилите се 151 дванадесетокласници са изкарали средна оценка Мн.добър 5,13. 108-те зрелостници на Математическата гимназия пък са с успех мн. добър 4,97. Следва СОУ “Йоан Екзарх Български” с добър 4,40. Четвъртото място от 28-те училища в областта си поделят Професионата гимназия по икономика и СОУ “Сава Доброплодни”. Зрелостниците и на двете училища са изкарали среден успех 4,18.
Последното място е за учениците от Професионалната гимназия по селско стопанство във Велики Преслав, чийто успех тази година е среден 3,04.
Броят на двойките от всички явили се ученици на зрелостния изпит е 118, а този на шестиците – 99, като няма дванадесетокласник, изкарал максималният брой точки.
Справката, представена от РИО-Шумен показва, че с всяка изминала година средният успех на дванадесетокласниците от матурите по БЕЛ пада, независимо от училището. Така, например учениците на ГПЧЕ, завършили през 2008 г. са изкарали почти отлична оценка: 5,47. През 2009 г. – успехът им е бил 5,42, през 2012 г.– 5,19 и т.н. до 2016 г., когато оценката е 5,13.
Средният успех на всички ученици от областта тази година е с 10 стотни по-нисък от този през миналата година.
“Със средния си успех по БЕЛ от 3,95 област Шумен е сред 27-те области в страната със спад. Миналата година средната оценка по предмета в нашата област е била 4,05, като ние сме на 14-то място като понижение в страната в сравнение с останалите области”, каза началникът на РИО – Шумен Светлана Милева. Тя обобщи още, че въпреки по-ниския резултат, тази година област Шумен бележи лек ръст в класацията сред останалите области спрямо миналата година. Тази година от всички 28 области, сме на 22-ро място, а през миналата година сме били на 24-ро място.
Според Милева има значение и това, какъв е успехът на учениците, които се явяват за първи път и какъв е този на зрелостниците, които вече са били скъсани и се явяват заедно с останалите. Към момента обаче информацията за това все още не е обобщена.
ШУМ.БГ
Коментари
Леля Цонка
Това, което споделяте е информация, с която надали всеки гражданин е запознат, но да - именно фактите, които излагате говорят, че явно оплютата г-жа Тодорова знае как да си движи училището и да привлича и задържа качествени учители, което само по себе си не е лесно. Има бъдеще в хуманитарните науки - сред все по-неграмотното ни общество като предимство в CV-то си скоро ще вписваме Грамотен.
Дано да се множат учениците напук на хорската злоба. И дано тази завист се измени и превърне в движеща сила и вместо с плюене на конкуренцията учениците да се привличат с качество.
Колегията по БЕЛ в ГПЧЕ
За по-точна статистика, която показва, че нивото на резултатите е плаващо, но винаги за Гимназия с преподаване на чужди езици "Н. Вапцаров" до момента е над много добър 5,00. Резултатите са следните по години: 2008-мн.добър 5,44,2009-мн.добър 5,42, 2010-мн.добър 5,37, 2011-мн.добър 5,48, 2012-мн.добър 5,19, 2013-мн.добър 5,08, 2014-мн.добър 5,19, 2015-мн.добър 5,14, 2016-мн.добър 5,13.
През настоящата учебна 2015-2016 година Гимназията ни е с 42 отлични оценки по български език и литература. Повод за гордост са осемте ни пълни шестици - една по български език и литература на Соня Стоянова Обретенова, две по математика - на Веселина Александрова Радова и на Светослав Живков Живков и пет по английски език - на Радослав Валентинов Бойчев, Ян Пламенов Петров, Айлин Мехмед Мехмедали, Радослава Диянова Узунова, Ралица Благоева Белчева. Висок е процентът и на учениците с отлични оценки и на двете матури. Резултатите са дължат на доказания професионализъм и на екипния дух на работа на преподавателите в най-предпочитаното учебно заведение в областта - Гимназия с преподаване на чужди езици "Н. Вапцаров".
123
А като се махне директорът Георгиев и спрат да му бягат учителите, успехът сигурно ще се вдигне дори повече. Уви, ще хапе кокала до последно.
отвътре
Да ги сливат тези училища така,че в едно да има прием поне на 7 класа. Иначе за какво ги отопляват тези сгради, за този дето духа ли! И стига с тази излишна администрация: 1 Директор, 1 заместник, 1 счетоводител, няколко чистачки и всичко друго да е само учители с реални часове, а не някакви си измислени щатове, половинки и т.н.