Учени от университетите на Харвард и Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) са създали изкуствен интелект, който може да диагностицира рак на гърдата. При това алгоритъмът вече е почти толкова точен в поставянето на диагноза, колкото е и човек, като има още много място за подобрение, коментират пред онлайн изданието Engadget.

Изкуственият интелект е участвал на състезание по време на международен симпозиум. Той е трябвало да анализира снимки на лимфни възли и да определи къде може да има рак. Системата е показала 92% точност.

Тя е обучена по класическия начин за трениране на изкуствен интелект. Първо са й показани стотици снимки, на които е показано как изглеждат раковите клетки и как здравите. След това са идентифицирани снимките, които са затруднили системата най-много и са й дадени още подобни с допълнителни указания.

По този начин изкуственият интелект е постигнал въпросните 92% точност и е спечелил две отделни категории в състезанието. Средната точност на човек е 96%, така че все още има какво да се подобрява.

Истинският успех за учените обаче е друг резултат. Понякога хората не винаги диагностицират с рак клетки, които наистина са ракови, а изкуственият интелект ги е разпознал. Затова учените са направили и друг опит, в който алгоритъм и специалисти обединяват усилия и заедно анализират едни и същи снимки. При това положение точността на правилните диагнози нараства до 99.5%. Учените са уверени, че работата им може да помогне на лекарите и пациентите и да допринесе за поставянето на правилни диагнози и лечение.

dnevnik.bg