Изследователи откриха нов вид корали, които нарекоха "зомби корали". За тях съобщава британският вестник "Гардиън".

Зомби-коралите на пръв поглед изглеждат в добро здравословно състояние, но в същото време не могат да се възпроизвеждат. Откритието им срина надеждите на учените рифове с такива корали да могат да населят областите, вече унищожени от мащабния процес на избелване на рифове в океаните.

Коралите са изключително богати на биоразнообразие и имат решаващо значени за рибите – храна, на която разчитат около 1 милиард души.

Новото доказателство за увреждането на коралите съвпада с най-мащабното досега т.нар. избелване на коралите в световните океани. Температурата на морската вода са се покачи като следствие на серия от рекордно горещи години заради климатичните промени и явлението Ел Ниньо. Заради прекалено топлата морска вода коралите губят водораслите, които обикновено живеят в тях и да им помагат да се хранят. Коралите във всички големи рифове вече са преминали през тежко избелване. Около 93% от рифовете на Големия бариерен риф в Австралия са засегнати, почти една четвърт от него в момента е мъртъв.

Учените също така са установили, че често срещана съставка в слънцезащитни козметики убива или кара корали да мутират и това се случва основно в туристически дестинации.

Новото проучване, представено по време на Международен симпозиум за кораловите рифове в Хаваите, е изследвало извадката от 327 коралови колонии на Карибските острови, за да оцени репродуктивната способност на видимо здрави корали от вида елкхорн (elkhorn corals) - изключително важен вид за образуването на рифове в този регион, който обаче е застрашен.

На определени места, в това число и във Флорида, тези корали не са имали яйца или сперма и съответно – нула процента способност да се размножават. Учените коментират, че това показва, че този вид корали реално са обречени и в крайна сметка ще измират. Затова ги наричат "зомби корали".

"Резултатите са доста обезкуражаващи. Това не е добра новина", коментира Джон Фаут от Университета в Централна Флорида, участвал в екипа изследователи. Той отбелязва, че местата най-посещавани от туристи са били с най-сериозни щети.

Слънцезащитен химикал убива коралите

Друго проучване установява, че оксибензонът – основна съставка в слънчезащитните продукти, е често срещана във водите на Хаваите, Флорида и американските Вирджински острови.

Химикалът убива корали, а също така увреждане ДНК-то на възрастите корали и деформира ларвите, което намалява шанса за нормалното им развитие. По-ранно изследване показва, че най-високите концентрации на оксибензон са при рифовете, които са и най-популярни сред туристите.

Проучването също така доказва токсичния ефект за корали, морските таралежи ембриони, ларви на скариди и ларвите риба, изложени на консерванти, UV- абсорбери и микрочастици от продукти за лична хигиена.

"Трябва да действаме сега. Става дума са прости и приложими действия - като да не използваме химикали, които вредят на нашата корали, когато сме решили да се гмуркаме или къпем. А това означава сериозен ангажимент за опазването на нашите рифове. Искаме да направим всичко възможно, за да се гарантира, че подводната красота, която виждаме, да остане за поколения напред," коментира Фаут.

dnevnik.bg