Американските федерални комисии по етика и биосигурност са разрешили методът за редакция на гени CRISPR да се тества с хора. Учени от Университета на Пенсилвания искат да се опитат да препрограмират клетки в тялото, за да се борят с рака, съобщава онлайн изданието Engadget.

Това е първа важна стъпка в започването на тестове на CRISPR с хора. Трябва да бъде дадено и разрешение от американската Федерална администрация на храни и лекарства, както да се получи и съгласие от болниците, които ще участват.

Учените ще редактират гена в клетки на имунната система. Това трябва да ги направи по-способни да се борят с няколко вида ракови клетки. Проектът ще бъде финансиран от Института за ракова имунотерапия Паркър, който беше основан по-рано тази година от милиардера Шон Паркър, който е съосновател на Napster.

Специалистите искат да вземат имунни Т клетки от 15 пациенти, които страдат от три различни вида рак. Клетките ще бъдат модифицирани чрез CRISPR, за да могат да се борят с раковите клетки, след което ще бъдат върнати обратно в тялото на съответния пациент. Основната цел ще бъде да се провери първо дали подобен метод е безопасен за хората и след това дали е ефективен.

Ако тестовете са успешни, това може да доведе до сериозна промяна в медицината и лечението на болести. Ако някой човек например е генетично предразположен към определени заболявания, CRISPR би могъл да позволява на лекарите да коригират тези генетични недостатъци. Друга теория е, че по този начин дори може да се прекрати генетичното предаване на болести от родители към техните деца.

Все пак CRISPR има и доста рискове. Китайски учени са използвали метода на човешки ембриони с цел да видят дали могат да коригират ген, който води до фатални разтройства на кръвта. Техниката е сработила само в половината от случаите и затова учените са прекратили опита с аргумента, че CRISPR все още е "незряла" разработка.

Въпреки това специалистите по света продължават да се интересуват от възможностите на CRISPR. Очакванията са, че американските учени ще получат всички разрешения за тестовете. Освен това компанията Editas Medicine обяви, че през следващата година ще започне опити с CRISPR за коригиране на генетични дефекти, които водят до слепота.

Дневник