Сондата Джуно успешно навлезе в орбита около Юпитер, съобщи НАСА. Тя пристигна на газовия гигант след продължило пет години пътуване.

В момента се подготвя за презареждане чрез вградените си слънчеви панели. След това ще възобнови пълноценна комуникация със Земята и ще може да започне пълноценна работа.

Основната задача на Джуно е да изследва Юпитер, като позволи на учените да разгледат планетата възможно най-близо и детайлно откогато и да е било. Астрономите на НАСА съобщиха още, че Джуно е застанала точно в орбитата, в която те са планирали. Това я поставя в идеална позиция за пълноценна работа.

С това приключва и една от най-рисковите части на мисията и може да започне същинската научна част. Джуно пристигна до Юпитер със скорост от над 265 хил. км/ч. Това я прави най-бързият създаден от човека обект в историята. Освен това, заради широката траектория на пътешествието си до Юпитер, Джуно е и най-дълго пътувалият човешки обект в историята с над 792 млн. км.

Последните 35 минути от пътуването бяха най-критични, защото сондата трябваше да намали скоростта си чрез своите двигатели, за да успее да влезе в желаната орбита. Притеснението за астрономите беше още по-голямо, защото Джуно трябваше да извърши всичко автоматично и без тяхна намеса. Ако нещо се беше объркало, мисията, която е на стойност 1.1 млрд., щеше да бъде провалена.

За щастие, Джуно изпълни всичко по план. Сега сондата ще започне да анализира и картографира магнитните и гравитационни полета на Юпитер. След това ще трябва да характеризира по-подробно състава и вътрешната структура на газовия гигант.

Истинската научна работа започва от октомври. До тогава Джуно ще е в 53-дневна орбита около Юпитер за постепенни проби на апаратурата. След това ще бъде изведен до 14-дневна елипсовидна орбита около полюсите на планетата. В най-близката си част от орбитата Джуно ще е на едва 5000 км. от повърхността на Юпитер, а в най-далечната - на повече от 1.9 млн. км. Това ще позволи на учените да наблюдават и анализират Юпитер от възможно най-много гледни точки. Планът е да бъдат направени 30 такива обиколки, които да позволят подробно изследване с всички налични инструменти.

Юпитер се смята за първата планета, която се е формирала в Слънчевата система. Изучаването на неговия състав и структура ще даде много по-добра представа за цялата история на Слънчевата система.

Наличие на каменисто ядро например би били индикатор за формиране на планета от отлокми от камъни и лед в самото начало на Слънчевата система. Липсата на ядро пък би означавала, че Юпитер се е формирал още по-рано като гравитационен център на газов облак.

"Ако Юпитер се е формирал далеч от Слънцето, където е студено, може да е съставен от лед и вътре в него ще има различно количество вода, отколкото ако се е формирал на мястото, където се намира в момента", коментира Стив Левин, един от водещите учени в проекта пред онлайн изданието Space.com.

Джуно ще трябва даде отговори на много въпроси за кратко време. Мисията трябва да приключи през февруари 2018 г. След това сондата ще бъде насочена към атмосферата на Юпитер с цел да изгори напълно. По този начин ще се елиминира рискът евентуални микроби от Земята да попаднат на луните на газовия гигант.

Дневник