Сондата Джуно влезе в орбита около Юпитер след пет години пътешествие. До последния момент обаче не се знаеше дали проектът на стойност 1.1 млрд. долара няма да пропадне.
Юпитер се смята за първата планета, която се е формирала в Слънчевата система. Как е станало това обаче и кога, не е ясно. Около газовия гигант има много въпроси, чийто отговори могат да дадат по-добра представа за Слънчевата система като цяло. Планетата има много специфични условия, но и самото достигане до нея е предизвикателство.
Сондата Джуно беше под постоянен риск, особено при приближаването си до Юпитер. Досега нито един друг апарат не е достигал толкова близо до планетата и това имаше своите неизвестни. Например как ще се справят двигателите с неговата гравитация и дали ще сработят както трябва, за да изведат Джуно в необходимата орбита. Двигателите работеха точно 2102 секунди с отклонение под 1 секунда и поставиха сондата точно в желаната орбита само с няколко десетки километра разлика и идеално в предвидения толеранс.
Юпитер се характеризира с много силна радиация около себе си, която може да унищожи незащитената електроника. Според някои изчисления на риска, погрешно навлизане в орбитата е могло да изложи Джуно на огромна доза рентгенови лъчи равностойни на милион рентгенови снимки на зъби например, посочва БиБиСи.
Корпусът на Джуно има щитове от титаний, които да предпазват електрониката. Всеки от тях е с дебелина 1 см. Въпреки това обаче, учените очакват, че те няма да са достатъчни в дългосрочен план. Специалистите прогнозират, че някои от деветте уреда на Джуно могат да се повредят още след първите 8 до 10 обиколки от предвидените 30 до 37. Постепенно радиацията ще доведе до тотална повреда на цялата сонда. Малко преди това да се случи, учените ще я насочат към атмосферата на Юпитер, за да изгори в нея и да елиминира риска евентуални земни микроби да попаднат на някоя от луните на газовия гигант.
Юпитер вече е бил изследван от сондата Галилео. Тя обаче се фокусира върху неговата облачна обвивка и луните. Джуно ще има за задача да разбере повече за самата структура на Юпитер и да картографира неговите магнитни и гравитационни полета. Освен това ще се опита да разбере дали в газовия гигант има или е имало вода или лед, както и какво количество от нея има в атмосферата.
Ето и няколко факта за Юпитер, някои от които всъщност Джуно може да потвърди или да обори:
- Юпитер е 11 пъти по-широк от Земята и 300 пъти по-тежък.
- Всъщност, Юпитер е 2.5 пъти по-тежък от всички останали планети в Слънчевата система взети заедно.
- Съставът му е подобен на този на звезда и съдържа предимно водород и хелий.
- При високо налягане, каквото се смята, че има във вътрешността на планетата, водородът става електропроводима течност.
- Смята се, че именно тя е източник на магнитното поле на Юпитер.
- Повечето от видимите облаци съдържат амоняк и водороден сулфид.
- Ивиците на Юпитер всъщност са облаци и са в тази форма заради силни източни ветрове.
- Юпитер се характеризира и с "Великото червено петно", което е гигантска буря, която е два пъти по-широка от Земята и за която има данни че продължава вече няколкостотин години без признаци да утихва.
Дневник
Коментари
Добави коментар