Схващането, че веднъж повреден, един зъб не може да се възстанови, е на път да се промени. Учени от университетите "Нотингам" и "Харвард" разработват нов тип пломби, които всъщност могат да възстановят зъбите, съобщава онлайн изданието CNET.

Използваните в момента пломби са от изкуствен материал, който не е съвместим със зъбната пулпа, в която са нервите и кръвоносните съдове. Затова пломбите просто запълват празнината след почистване на кариеса, но с времето трябва да се сменят.

Учените са разработили нов тип синтетичен биоматериал, който не само е съвместим с пулпата, но всъщност може да стимулира зъбните стволови клетки. Това означава, че материалът може да бъде като катализатор и да накара повреденият зъб да започне да се възстановява и да изгради наново пулпата и дентина в загубената част. Останалата част от пломбата пък ще играе ролята на емайл.

За съжаление все още има доста работа, преди проектът да достигне фаза, която да го направи подходяща за масова употреба. Все пак той е доста обещаващ, като вече спечели второ място в конкурса на британското Кралско общество по химия за изгряващи нови технологии.

dnevnik.bg