От италианската паста не само не се пълнее, както гласи популярният мит, но тя помага да се поддържа отлична форма на тялото. Това твърди мащабно проучване на сборен екип учени в Италия, публикувано в новия брой на журнала "Хранене и диабет".

Изследването било проведено в продължение на няколко години сред 25 хиляди души от региона Молизе в Централна Южна Италия. Регионът бил избран заради разнообразието от храни и диети там и различните терени - от крайбрежие до планини. Участниците в експеримента били обстойно измервани и преглеждани на всеки три години, а междувременно те водели дневник на менюто си. Учените обработвали редовно тази информация, като я трансформирали в грамажи и разбивки на съставките по дни. Следели се отблизо и честота и количествата на хранене, част от изчисленията била и ежедневната физическа активност на хората.

Резултатът показал, че традиционната средиземноморска диета, която включва много паста няма негативният ефект, който й се приписва. При хората, които редовно консумирали тестената италианска храна, се наблюдава здравословен индекс на телесната маса, средно е измерена по-тънка талия и по-голяма съразмерност между талията и ханша. "Доказателствата сочат, че консумацията на паста не увеличава телесната маса, а напротив", коментира ръководителят на научния труд Жорж Пони.

Има много променливи в диетите и ежедневието на хората, затова подобно обощено проучване, фокусирано върху една конкретна храна, е много трудно за реализиране, поясняват учените. Как например могат да се сравнят един човек, който яде по малко паста всеки ден, но през останалата част от деня набляга на газираните напитки и захарните изделия, и друг, който яде много паста, но комбинира със зеленчуци, плодове и риба в менюто си?

В случая изследователите са избягали от този парадокс с многобройни сложни формули и измервания, но примерът показва защо подобни проучвания като цяло не могат да бъдат категорични, особено ако фокусът е върху един конкретен елемент от диетата, признават учените. "Пастата никога не се препоръчва в диетите за отслабване, а някои хора я изключват изцяло от хранителния си режим заради страха от напълняване, но проучването ни показва, че това не е правилно мислене. Говорим за фундаментална част от средиземноморската диета и традиционната кухня на италианците и ги съветваме да не се лишават от нея", се посочва в прессъобщението към публикуваното изследване.

Средиземноморската диета все повече излиза от митовете. Друго скорошно проучване показа, че тя помага на сърцето, а изследване на автора на "Нешънъл джиографик" Дан Бютнър показа, че тя е популярна сред жителите на петте зони с най-много столетници в света. Въпреки това френски учени установиха, че богатата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, вино и зехтин диета всъщност не носи особени ползи за мозъка.

dnevnik.bg