Сърбия най-накрая дочака своя златен миг в Световната лига и след пет загубени финала спечели първа титла в най-комерсиалния волейболен турнир.

Във финала на турнира в Краков (Полша) сръбските волейболисти разгромиха рекордьора по титли Бразилия с 3:0 гейма (25:22, 25:22, 25:21).

Преди година сърбите отново бяха на финал, но допуснаха тежко поражение срещу Франция. Този път те не оставиха съмнение в превъзходството си и се справиха убедително със сочените за фаворити бразилци.

Двубоят започна равностойно, но постепенно сърбите започнаха да взимат превес. Те реализираха четири поредни точки, за да поведат с 18:13. Въпреки че допусна разликата да падне до две точки при 20:22, тимът на Никола Гърбич успя да затвори гейма на 22.

Във втората част сърбите поведоха с три точки при първата техническа пауза, а разликата се увеличи до 11:7. Бразилия успя да изравни при 12:12, но след това отново изостана с три точки. "Селесао" направи ново завръщане за 21:22. Сърбия обаче спечели следващите две точки и при втория си геймбол взе и тази част.

В третия гейм сръбските играчи бяха най-категорични. Частта вървеше равностойно до 8:8, след което Сърбия отвори голяма разлика от 16:11 и до края не изпусна аванса си.

Марко Ивович беше най-резултатен за победители с 16 точки, а след двубоя получи наградата за най-полезен играч в турнира.

Дражен Лубурич добави 10 точки, а Урош Ковачевич - 9. Уолъс де Соуза реализира 18 точки за Бразилия, а Рикардо Лукарели се отчете с 11.

Сърбия най-после успя да победи "селсао" във финал в Световната лига, след като загуби три от досегашните си пет именно срещу този съперник - първо в Мадрид през 2003 г., а след това два път насред Белград (2005 и 2009 г.) Другият загубен финал на сърбите е през 2008 г. срещу САЩ.

По-рано днес миналогодишният шампион Франция спечели бронзовите медали, след като победи Италия с 3:0 (25:23, 25:21, 25:20).