Донати, кафе и сандвич с пилешко са част от продуктите, доставени за първи път в САЩ с гражданско безпилотно самолетче след получена зелена светлина от авиационните власти, предаде Франс прес.

Доставката е извършена от името на веригата "7-Илевън" (7-Eleven) с дрон на компанията "Флърти" (Flirtey) в Рино, щата Невада. Семейство е било получател на пратката със студени и горещи продукти.

През юни Белият дом представи нови правила, разрешаващи употребата за граждански цели на малки дронове, но само в зрителното поле на оператора и без да прелитат над хора. Дроновете трябва да са с тегло под 25 кг и да летят на височина до 122 метра с максимална скорост 161 км в час.

Разрешава им се да летят, само ако имат специално осветление и се придържат на разстояние минимум 8 км от летищата. Операторите трябва да са на минимум 16 години и да имат сертификат за дистанционно пилотиране.
Според новите правила, които ще влязат в сила в края на август, гражданските оператори вече ще могат да използват дронове без специално разрешително. Сега те трябва да кандидатстват за освобождаване от правилата, регламентиращи пилотирани те летателни апарати - процедура, която може да е продължителна и скъпа.

За компании като "Амазон" (Amazon) и "Алфабет" (Alphabet), която замени "Гугъл" (Google) се разработва отделна регулация.

През май германската "Дойче пост Ди Ейч Ел" (Deutsche Post DHL) обяви, че е първата пощенска услуга в света, която успешно е доставила пратки до клиенти с дрон - в баварското селце Райт им Винкл.

"Амазон", "Гугъл" и "Уол Март" (Wal Mart) отдавна работят по методи за транспортиране с дрон, поради което вече имаше редица твърдения за "първата" успешна доставка с дрон.

Дневник