Международният олимпийски комитет (МОК) гласува срещу пълна олимпийска забрана на Русия и остави бъдещето на руските спортисти в ръцете на международните федерации в 28-те спорта, включени в програмата на летните игри в Рио де Жанейро.

МОК все пак наложи някои задължителни изисквания и ограничения за руските спортисти. Какви са те и от какво зависи участието на всеки отделен руснак в Рио 2016:

(Въпросните критерии не засягат Международната федерация по лека атлетика (IAAF), която изключи Русия от своята организация и забрани на представителите й да участват в международни състезания, включително олимпийски игри. Обжалването на Русия и 68-те й лекоатлети, спечелили квоти за Рио 2016, беше неуспешно.)

- Когато взимат своите решения за допустимостта на руските спортисти, съответните международни федерации трябва да прилагат Световния антидопингов кодекс и другите принципи, приети на олимпийската среща на върха в МОК, състояла се на 21 юни 2016 г.

- Не се признават допинг тестове, които са взети в Русия.

- Съответните федерации трябва да извършат индивидуален анализ на антидопинговите резултати на всеки отделен състезател, като се вземат предвид само надеждни и адекватни международните тестове, както и спецификите и правилата на конкретния спорт, за да се гарантират равни условия.

- Международните федерации трябва да проучат информацията от доклада на независимата комисия на Световната антидопингова агенция (WADA) и да поискат от WADA имената на спортистите и националните федерации, които са замесени в руската допинг схема.

- Нито един спортист, официално лице и/или национална федерация, замесена в допинг схемата, разкрита в доклада, няма право на акредитация за олимпиадата в Рио де Жанейро.

- Нито един представител на Русия, който е бил наказван за употреба на допинг, няма право да участва на олимпийските игри, независимо дали наказанието му е изтекло.

- Когато съответната международна федерация обяви, че даден руски състезател е покрил изискванията за участие на олимпиадата, след това той трябва да бъде одобрен от експерт от Спортния арбитражен съд в Лозана, независим от всяка спортна организация, имаща общо с Рио 2016.

- Всеки руски спортисти, който бъде одобрен за олимпиадата, ще бъде подложен на строг антидопингов контрол, включващ допълнителни извънсъстезателни тестове в координация със съответната международна федерация и WADA.

- Всеки руски състезател, който пропусне подобен тест, моментално ще бъде лишен от акредитацията си за Рио 2016.

Дневник