Тази нощ почитателите на астрономията ще могат да се радват на пика на метеорния поток на Персеидите. Очаква се тази година метеорният дъжд да е близо двойно по-интензивен от обикновено и да достига около 150-200 метеора на час.

Подобна интензивност не е наблюдавана от 2009 г. насам, съобщава НАСА. Метеорният дъжд се получава, тъй като Земята ще премине през останките от опашката на кометата Суифт-Тътъл. Тя е най-големият познат досега обект, който е минавал близо до Земята. Ядрото й е около 26 км. в диаметър, като за последно беше в Слънчевата система през 1992 г. и ще се завърне чак през 2126 г.

Всъщност, самият пик е на 12-ти август, но се пада през деня българско време. Затова най-добрите възможности за неговото наблюдаване са тази и следващата нощ.

Метеорите са видими от съзвездието Персей, което се показва над северния хоризонт след 22 часа. Яркостта на Луната обаче ще пречи да се виждат повечето метеори, така че най-доброто време за наблюдение ще е след 1 часа сутринта, съветва НАСА.

Агенцията дава и още няколко съвета как човек да се наслади максимално на явлението. Първо, съвсем естествено, трябва да отиде на място с минимална околна светлина, някъде извън града е най-добре.

След това трябва да си осигури максимално голямо зрително поле към небосклона и да го наблюдава около 30 минути. Толкова е приблизителното време, за което очите привикват към тъмнината. Колкото по-дълго се наблюдава, толкова по-добре. Очакват се средно по 2 до 3 метеора в минута, които могат да се виждат навсякъде из небосклона, макар че началната им точка ще изглежда сякаш е от Персей. Яркостта и продължителността на видимостта на всеки метеор ще е различна, като повечето ще са сравнително бледи и трудни за виждане от града.

Метеори ще могат да се наблюдават до 24-ти август, но с намаляваща интензивност. Освен това на 18-ти е пълнолуние, което ще направи виждането им особено трудно. Затова следващите две нощи са най-доброто време за наблюдение.

dnevnik.bg