Гренландските акули са гръбначните с най-голяма продължителност на живота - в студените води на Северния ледовит океан могат да доживеят до 400-годишна възраст, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес и БТА.
Тези животни растат с едва около 1 сантиметър годишно и бавното им развитие допринася за изключителната продължителност на живота им. Те живеят по-дълго от други рекордьори по дълголетие - галапагоските костенурки и гренландските китове.
Един-единствен животински вид на планетата е с по-голямо дълголетие - мидата Arctica islandica, за която бе установено, че може да доживее до 507-годишна възраст, отбелязаха авторите на изследването.
Гренландската акула е най-едрата риба, която се появява на бял свят в арктически води. Нужни са й около 150 години, за да достигне полова зрялост, заявиха учени от университета на Копенхаген.
Те използвали въглерод 14, за да изследват очните лещи у 28 женски гренландски акули, които били уловени случайно. Учените могат да получат данни за възрастта на морски животни, като в тъканите им открият следи от радиация, която е в резултат на ядрени опити, провеждани от 50-те години на миналия век.
Двете най-едри изследвани акули били дълги 5,02 метра и 4,93 метра. Учените преценили, че възрастта им е съответно 392 години и 335 години.
Средната продължителност на живота на гренландските акули е 272 години, констатирали учените.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Днес.бг
Коментари
Добави коментар