САЩ спечели още две титли в леката атлетика, след като двете щафети на страната спечелиха бяганията на 4х400 метра на олимпийски игри в Рио.

Женският квартет в състав Кортни Около, Наташа Хейстингс, Филис Франсис и Алисън Филикс спечели за шести пореден път, завършвайки за 3:19.06 минути. Филикс вече има общо шест олимпийски златни отличия в кариерата си.

Сребърните медали останаха за представителките на Ямайка (Стефани Ан Макферсън, Анейша Маклафлин-Уайлби, Шерика Джаксън, Новлен Уилямс-Милс) с 3:20.34 минута, а британската щафета спечели бронзовите отличия с 3:25.88 минути.

При мъжете разпределението на медалите в тази дисциплина бе почти същото. Златото спечелиха американците Арман Хол, Тони Макей, Гил Робъртс и Лашон Мерит с време 2:57.30 минути. Сребърните отличия останаха за Ямайка в състав Питър Матюс, Нейтън Алън, Фицрой Дънкли и Джавон Франсис, които финишираха за 2:58.16 минути. Третото място бе за Бахамите, които бяха представени от Алонзо Ръсел, Майкъл Матю, Стивън Гардинър и Крис Браун, записали резултат от 2:58.49.

САЩ спечели още една титла през деня на лекоатлетическата писта. Матю Сентровиц стана олимпийски шампион в бягането на 1500 метра при мъжете. 26-годишният американец измина дистанцията за 3:50.00 минути и се поздрави с първо злато и първи медал от олимпиада.

Тауфик Махлуфи завърши втори за 3:50.11 минути и спечели втори сребърен медал след този на 800 метра. Трети се нареди Николас Уилис от Нова Зеландия с време 3:50.24 минути.

Британезът Мо Фара пък спечели първото място на 5000 метра и така защити титлата си от Лондон 2012 с време 13:03.30 минути. Фара вече има общо четири златни олимпийски медала - два от Лондон и два от Рио, като и на двете олимпиади той триумфира по два пъти в бягането на 5000 и на 10 000 метра.

Фара е едва вторият човек, който печели две поредни олимпийски титли в дисциплината. През 1972 и 1976 година това прави Ласе Вирен от Финландия.

На второ място в Рио завърши Пол Келимо от САЩ с време 13:03.90 минути, а третото място на почетната стълбичка застана етиопецът Хагос Гебрхивет, записал резултат 13:04.35.

Кастер Семеня спечели олимпийската титла на 800 метра при жените. Представителката на Южна Африка, която е сребърна медалистка от Лондон 2012, финишира за 1:55.28 минути. На второ място остана африканската шампионка Франсин Нионсаба от Бурунди, а трета се нареди кенийката Маргарет Уамбуй с 1:56.89.

Германецът Томас Рьолер пък спечели златния медал в хвърлянето на копие с 90.30 метра в петия си опит и остана на едва 27 сантиметра от олимпийския рекорд на норвежеца Андреас Торкилдсен. Със сребърен медал остана кениецът Джулиъс Йего, който записа само един успешен опит, с който постигна 88.24 метра. Кешорн Уолкът от Тринидад и Тобаго завоюва бронзовия медал с резултат от 85.38 метра.