Изненадващи резултати показва ново австралийско изследване за ефективността от програмите за превенция на нежеланата бременност в училищата. На места в Австралия се използва метод, считан за модерен и революционен начин да се отблъснат младите момичета от ранното майчинство, но всъщност по-често точно тези момичета раждат деца преди да навършат 20, пише "Уолстрийт джърнъл".

Необичайното обучение за репродуктивно здраве в австралийските училища се състо в това всяка от ученичките да получи бебе-робот, за което трябва да се грижи един уикенд. Целта е още на 13 или 14 години да разбере колко е трудно да бъдеш майка и да реши да отложи това за момент, в който се чувства готова. Оказва се обаче, че точно момичетата, които са се грижили за изкуственото бебе в училище, в последствие са раждали по-рано.

Проучването анализира ученическите и медицинските картони на над 3000 млади австралийки и е публикувано в световния научен журнал "Лансет" миналата седмица. Авторите избрали по равен брой пораснали жени от училища, в които по тяхното време са използвани бебетата-роботи, и от такива, в които се е разчитало на традиционните уроци с презервативи и банани. Над 17% от първите родили преди да навършат 20 години, а от вторите - 11%. Разликата може и да не изглежда голяма, но е категорична, поясняват учените.

Още един показател доказва и, че това не е случайност, а избор на момичетата, вероятно повлиян от образованието, което са получили. Над 60% от забременелите момичета в класическата група направили аборт, а от тези, които вече имали опит със симулатора - 53%.

Бебешките симулатори са разработени преди около 20 години от Рик Джърман - бивш инженер от НАСА, разказва американското издание. Струват по няколкостотин долара и намират приложение във все повече уилища по света, а също и в сфери извън образованието, макар че първоначално са създадени точно с идеята да научат малките момичета да се предпазват от нежелана бременност.

Роботите имат капризното поведение на 6-седмични бебета - плачат, ако са гладни, ако имат колики или друг дискомфорт. Имат сензори за това дали са оставени за дълго сами в кола, дали им се обръща внимание, дали са държани правилно. Поведението им е дотолкова реалистично, че в някои западни страни се използват и в обучителни програми за детегледачи и акушерки.

Изследователите не могат да обяснят защо методът има обратен ефект. Спекулират, че само за два дни преживяването всъщност може би е било разнообразно и забавно занимание. Те са убедени, че улесненият достъп до контрацептиви за младите хора е далеч по-ефективен метод. И макар че и това е направено - нежеланата бременност сред тийнейджърите в Австралия продължава да е прекалено висока.

Дневник