Гигантските панди вече не са изчезващ вид, след като популацията им през последните години трайно се увеличи. Това е причината Международният съюз за защита на природата (IUCN) да ги извади от Червената книга на изчезващите видове и да ги премести в списъка на уязвимите, съобщи Би Би Си.

В последното десетилетие броят на гигантските панди е нараснал със 17% – достатъчна тенденция, за да отпадне заплахата от изчезване на вида. Успехът в опазването им се дължи на намаления лов на панди, популярен през 80-те, както и на сериозните усилия на китайските власти да възстановят бамбуковите гори и така да разширят териториите им на обитаване, е оценката на експертите.

Популацията на възрастни животни днес наброява 1864 екземпляра при 1200 през 80-те години на 20 в., когато достига абсолютния минимум. Няма точни данни на бебетата и младите панди, но се счита, че общият брой на животните в дивата природа е над 2060, показват данните на природозащитни организации и на властите в Китай.

Миналата година американски и китайски еколози обаче предупредиха, че не е изключено популацията да намалее заради климатичните промени. Според прогнозите на експертите към 2070 г. броят на гигантските панди може да се свие два пъти, ако в резултат на затоплянето бамбуковите гори свият площта си.

Опасност за горилата

В същото време международната организация обяви за опасността да изчезне най-голямата горила в света.
В дивата природа са останали само около 5000 броя от източноконгоанската горила (Gorilla beringei), чиято популация е намаляла с над 70 процента за последните 20 години, подчерта в съобщение организацията.
Четири от шестте вида човекоподобни маймуни - източноконгоанска горила, западноконгоанска (обикновена) горила, борнейски орангутан и суматрански орангутан - са критично застрашени от изчезване. Останалите два вида - шимпанзе и бонобо - също са в червения списък на организацията за застрашени видове, но все още популацията им не е стигнала критично ниско ниво, припомня БТА.

dnevnik.bg