Бавно, но сигурно, изкуственият интелект се приближава до момента, в който ще може да замени служителите в доста професии. Развитието му обаче води и до много притеснения и дискусии. Как точно ще се гарантира, че апокалиптичните сценарии във филми като "Терминатор" например няма да се случат в действителност?
Развитият изкуствен интелект най-малкото ще доведе до доста промени в икономиката и обществото. Промени, които биха изглеждали страшни за много хора. Например загубата на работни места и осигуряването на някакъв доход на тези хора.
Големите технологични компании влагат огромни суми в разработката на изкуствен интелект. Те обаче не подценяват рисковете. Според информация на в. "Ню Йорк Таймс" представители на Google, Amazon, Facebook, Microsoft и IBM провеждат редовни срещи, на които обсъждат бъдещето на изкуствения интелект.
Дискусиите им покриват най-различни теми. Как интелигентните системи ще повлияят на бизнеса, икономиката, транспорта и дори на военните действия. Срещите имат една цел - да се гарантира, че изкуственият интелект и разработката му се движат в посока, която ще помага на хората, а няма да ги нарани.
Срещите не са официални, но групата скоро да се превърне в съвсем реално партньорство. Една от целите му е и изграждане на ясни правила за регулация, която да гарантира, че няма да има злоупотреби. Желанието на компаниите е да изпреварят неизбежната намеса на институциите, които в един момент ще поискат да регулират сегмента и да създадат "правилните правила" преди това.
Според вестника, петте компании планират да обединят усилията си в обща организация. Тя може да бъде обявена още в средата на този месец.
Вести.бг
Коментари
Анонимен
Американците нямат интелект, та се налага да си правят изкуствен. Този проблем не стои пред руснаците - те имат интелект в излишък, особено след първата водка....ХаХаХа
Анонимен
Всички сме излишни. Човекът е грешка, превърнала се в бедствие.
Интелектът има мярка.
Човекът няма мярка и няма естествен враг.
САЩ двигател на прогреса
САЩ са двигател на прогреса.
И, от около 1974 в САЩ новите технологии все повече първо навлизат в цивилния живот и след това, военните (като съберат пари) ги внедряват.
Дори в последните години в космоса летят частни космически кораби.
А русначетата все още смятат, че войната е двигател на прогреса.