Населението на Долен Манхатън се е увеличило почти два пъти, а броят на децата – близо три пъти – след атаките от 11 септември 2001 г., които удариха финансовото сърце на Ню Йорк, показва нов доклад в навечерието на 15-тата годишнина от атентата.

Икономиката на квартала се разраства по-бързо и в повече сектори спрямо средните стойности за града, разказва "Ройтерс".

"В разгара на неописуемата трагедия преди 15 години бе невъзможно да си представим, че Долен Манхатън ще изглежда по начина, по който изглежда в момента", гласи изявлението на щатския ревизор Томас ди Наполи, изготвил доклада.

В атаките от 11 септември в Ню Йорк и Вашингрон загинаха над 3000 души, като 2700 от тях бяха от Долен Манхатън.

В годините след атентата властите в щата Ню Йорк отпуснаха субсидии и предприеха редица инициативи за стимулиране на бизнеса и раждаемостта. Но процесът не протече гладко. Политическите борби и други обстоятелства възпрпятстваха строителството на нов търговски център и мемориал.

След дългогодишно отлагане тази пролет най-накрая бе открит транспортен възел, дело на известния испански архитект Сантяго Калатрава. Цената му надхвърли 4 млрд. долара – два пъти над планираното. Редица местни жители определиха проекта като излишно разхищение на средства.

Обликът на зоната на атаките в Ню Йорк се промени значително след 11 септември. Тя вече е по-скоро жилищна област, след като по-стари офиси бяха трансформирани в апартаменти, а освен това бяха построени нови комплекси.

Жителите на Долен Манхатън през 2014 г. са били 49 000 души през 2014 г. при 22 700 души през 2000 г. Като цяло населението на Ню Йорк се е увеличило само с 4.3 % за същия период.

Променя се и структурата на трудовия пазар. Ако през 2000 г. финансовият сектор е осигурявал 56% от работните места, през 2014 г. този дял е вече 34 на сто.

Но с възраждането се появяват и нови проблеми. Районът не успява да отвори нови училища достатъчно бързо, улиците са препълнени с боклук, а инфраструктурата трябва да се съобразява повече с климатичните промени, смятат критиците.

Дневник