Дали по-високите температури и по-високите нива на въглероден диоксид, очаквани след 2050 г. ще повлияят позитивно на растения, типични за пасищата на Калифорния. Това изследват учени от Станфордския университет в ново проучване, публикувано в Бюлетина на Националната академия на науките, цитирано от британският вестник "Гардиън".

С този експеримент учените установяват, че по-високите нива въглероден диоксид в сравнение със сегашните му нива (400 ррм) не променят значително растежа и продукцията на растенията, но в същото време по-високите температури им оказват негативен ефект.

Твърдението, че повече въглероден диоксид в атмосферата ще е от полза за живота на растенията, обичайно се споделя и изтъква от представители на индустрията, свързана с употреба на изчерпаеми изкопаеми горива. Това е и теорията на отричащите климатичните промени като Мат Ридли и Рупърт Мърдок. Тя се използва като контрааргумент на факта, че въглеродният диоксид е опасен замърсител, който противниците на промените в климата често оспорват.

В реалността обаче природните процеси са много по-сложни и не са свързани само с това, че "CO2 е храна за растенията". За разлика от контролираната среда в оранжерия, увеличаването на парниковия ефект на Земята причинява по-високи температури и промени в климата по най-различни начини, които могат да бъдат вредни за растителния живот. "Не можем да контролираме всички други променливи, по начина, по който можем в оранжерия," отбелязват учените.

Противниците на климатичните промени изтъкват като доказателство за своята тези това, че Земята е станала по-зелена през последните десетилетия. Положението може да се сравни с човешката диета - при относително ниски нива на калории, повечето видове храна е полезна. Но когато приемът на калории се покачва, в определен момент това вече не е добре за човешкото тяло.

Експериментът

Учените от Станфорд са изследвали 132 вида цветя и треви в Калифорния, които са поставяни при различни нива на въглероден диоксид, температура, вода и азот. Тестът им е проведен през 16 сезона на отглеждане между 1998 и 2014 г. Те са установили, че само по-високите нива на азот оказват позитивно влияние на растенията (като производителност), докато по-високите температури – негативно (водят до нейното намаляване).

Този експеримент е проведен само в калифорнийски пасища, но други изследвания през годините също са показвали по подобен начин, че става дума за мит, че "покачването на CO2 е добре". Проучване от 2012 г. установява, че по-високите температури са вредни за френските добиви царевица.

Друго изследване, публикувано в списание Nature Climate Change миналата седмица дори стига до заключението, че по-високите температури ще доведат до по-ниско производството на пшеница. Покачване само с 1 ° С на глобалната температура ще понижи добива й с около 5% (приблизително 35 милиона тона).

Високите нива CO2 са опасни

Всички тези изследвания показват, че вече сме или сме близо до момента, когато повишаването на нивата СО2 в атмосферата няма да е от полза за растенията като цяло, докато покачващите температури, които са паралелен процес, обикновено са в ущърб на производителността им.

В същото време съществуват много други процеси, при които по-сериозното замърсяване с въглероден диоксид в атмосферата оказва отрицателен ефект върху растения и животински видове. Изменението на климата е причина за повишени топлинни вълни, наводнения и други природни бедствия, за национални заплахи за сигурността, за киселинността на океана, за повишаване на морското равнище, за измирането на някои видове.

Със сигурност има и някои положителни страни на промените на климата, но всички доказателства сочат, че негативите ще са много повече от позитивите, подчертават учените, цитирани от "Гардиън". 

dnevnik.bg