Илон Мъск иска първата мисия с хора до Марс да бъде още през 2022 г. Това е с три години по-рано от първоначалните му планове, съобщава в. Guardian. Самият Мъск представи своята концепция за междупланетарна транспортна система (ITS), която да използва космически кораби за многократна употреба. Мъск показа идеята си по време на международен конгрес за астронавтика в Мексико.
"Това, което наистина искам да опитам да постигна, е да направя Марс достъпен. Това е нещо, което можем да направим още в рамките на нашия живот", обяви Мъск.
Според него пред човечеството има два пътя. "Единият е да останем на Земята завинаги, където е неизбежно да има катаклизъм, който да ни унищожи. Алтернативата е да станем космическа цивилизация и мултипланетарен вид", каза още Мъск. Той подчертава, че не прогнозира края на света, но историята показва, че рано или късно има катаклизъм, който води до цялостно унищожение на цивилизацията по това време.
Решението според него е първо да се създаде междупланетарна транспортна система. Тя трябва да включва космически кораби или ракети за многократна употреба. SpaceX вече има такава - Falcon 9, но тя е твърде малка. Концепцията на Мъск предвижда значително по-голяма ракета и междупланетарен модул за пътници и товари. Общо двата компонента ще са дълги почти колкото два самолета Boeing 747, или колкото 40-етажна сграда, и ще могат да превозват 100 души.
Първият кораб ще се казва "Heart of Gold" в чест на кораба от романа "Пътеводител на галактическия стопаджия". Други модули ще бъдат изведени в орбита около Земята. Те ще се използват за презареждане на междупланетарния кораб. Хората ще се качват в междупланетарната капсула още на Земята, като в орбита тя ще бъде закачана за вече заредената с гориво ракета.
Това значително ще намали разходите и необходимото време за всяко пътешествие. Освен това отваря вратата и за пътувания до други планети и обекти в Слънчевата система, например луните на Сатурн и Юпитер. Мъск е предвидил и система за синтез на гориво на Марс. То ще използва вода и въглероден диоксид и ще захранва кораба за връщането му до Земята.
vesti.bg
Коментари
Marsianec
там съм