След изненадващия резултат от референдума в Колумбия, мирното споразумение с ФАРК вече не е фаворит за Нобеловата награда за мир, разказва "Ройтерс".

Изненадващият вот в неделя, който отхвърли сделката с бунтовниците заради обвинения, че е твърде благосклонна към тях, увеличи шансовете отличието да грабнат руски активисти за правата на човека или пък преговарящите по иранското ядрено споразумение.

Според директора на Института за мирни изследвания в Осло Кристиян Берг Харпвикен Колумбия вече е вън от списъка на потенциални фаворити.

Но преди неделния референдум колумбийският президент Хуан Мануел Сантос и лидерът на ФАРК Родриго Лондоньо (известен с прякора си Тимошенко и с името Тимолеон Хименес ) бяха сочени като основни претенденти за наградата, която освен медал и диплома включва и 8 милиона шведски крони (936 000 долара).

Отличието често се дава, за да насърчи мирни процеси – като например в Северна Ирландия през 1998 г., между Израел и Палестина през 1994 г. и дори за уреждането на мира във Виетнам през 1973 г., но никога не е пренебгревала народния вот.

Възможните кандидати за отличието тази година са държавният секретар на САЩ Джон Кери, външният министър на Иран Мохамад Джавад Зариф и Върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Федерика Могерини – хората, договорили иранското ядрено споразумение.

За Харпвикен фаворит за наградата е руската правозащитничка Светлана Ганушкина, работила по някои от най-наболелите проблеми в наши дни, като правата на бежанците и мигрантите. Според него ако международният приз за мир бъде връчен на Ганушкина, това ще постави в центъра на вниманието и "ситуацията в Русия със свободата на словото и човешките права".

След новината за резултатите от колумбийския референдум, се увеличиха призивите Нобеловата награда за мир да отиде при сирийската доброволческа група "Белите каски" се увеличават, разказва ДПА, цитирана от БТА.

Групата е основана през 2013 г. с цел подпомагане на области в Сирия, в които липсват структури за оказване на спешна помощ. Тя се е посветила на спасяване на цивилни в контролираните от бунтовниците източни части на сирийския град Алепо, подложен на жестоки въздушни бомбардировки.

През последните месеци "Белите каски" привлякоха световното внимание с участието си в спасителни операции в райони на бойни действия, в резултат на което загинаха 145 от членовете на групата.

Неотдавна те получиха тазгодишната Награда за праведен живот, известна и като Алтернативната Нобелова награда, която се присъжда от шведска фондация.

Подкрепа за това тазгодишната Нобелова награда за мир да бъде връчена на "Белите каски" изразиха и знаменитости като холивудските актьори Джордж Клуни и Ванеса Редгрейв.

Номинации за Нобелова награда за мир могат да издигат парламентаристи, представители на академичните среди и бивши лауреати на приза.

Гръцката академия на науките например предложи трима души от името на жителите на гръцките острови, оказвали помощ на мигрантите в Егейско море. Триото се състои от гръцките доброволци Емилия Камвисис и Стратис Валиамос и американската актриса и носителка на "Оскар" Сюзан Сарандън, която повдигна въпроса за тежкото положение на мигрантите в публичното пространство.

Лауреатът от 1984 г. архиепископ Дезмънд Туту от Южна Африка номинира папа Франциск, а 62-годишният канцлер на Германия Ангела Меркел получи номинация за втора поредна година, този път от Центъра по доверие, мир и социални връзки към Университета в Ковънтри.

Норвежкият нобелов комитет ще обяви лауреата на нобеловата награда за мир на 7 октомври. Комитетът потвърди, че за тазгодишната награда има 376 кандидати, от които 228 личности и 148 организации.

Меркел беше номинирана за наградата миналата година от германски депутати заради неуморните й усилия за постигане на споразумение за прекратяване на огъня между проруските бунтовници и правителствените сили в Източна Украйна и воденето на преговори с руския президент Владимир Путин.

Миналогодишната й номинация за Нобелова награда за мир бе обявена няколко седмици, след като на 5 септември Меркел реши да позволи на хиляди бежанци, блокирани в Унгария заради разпоредбите за получаване на убежище на Европейския съюз, да преминат в Германия.

Но след като се сблъска с дълбоко разделение в консервативния политически блок и с отлив на избиратели заради позицията си по бежанската криза, Меркел бе принудена да се откаже от либералните си възгледи за миграцията.

Канцлерът затегна германските закони за бежанците, увеличи броя на депортираните мигранти, които не са получили бежански статут в Германия, и поведе порива на Европейския съюз да намали броя на прииждащите на негова територия бежанци чрез подписване на споразумение с Турция.

Асле Свен, норвежки историк, следящ Нобеловите награди за мир, заяви за ДПА, че е "почти 100 процента сигурен, че можем да изключим Меркел" от фаворитите за приза за 2016 г. Той изтъкна, че настроенията от първата й номинация преди година са се променили. Свен изтъкна "ограниченията, въведени по отношение на политиките за закрила" в Германия заради натиска от дясното политическо пространство.

Меркел би била третият германски канцлер, печелил Нобеловата награда за мир, след Густав Щреземан през 1926 г. и Вили Бранд през 1971 г.

dnevnik.bg