Нобеловата награда за химия за 2016 г. се присъжда на трима учени за разгадаването на молекулярните машини.
Отличените са Жан-Пиер Соваж, сър Джей Фрейзър Стодарт и Бернард Л. Феринга.
"Нобеловата награда за химия се присъжда на Жан-Пиер Соваж, сър Джей Фрейзър Стодарт и Бернард Л. Феринга за проектирането и създаването на най-малките машини в света. Постижението им е, че успяха да създадат молекули с контролируеми движения, които могат да изпълняват задачи, когато се добави енергия", гласи официалното съобщение на Нобеловия комитет.
Еволюцията на компютрите показа как смаляването на размера на техниката доведе до революция. Лауреатите на Нобеловата награда за химия тази година намалиха размерите на машините и са отведоха химията в едно ново измерение, мотивираха решението си от Шведската академия на науките.
Първата стъпка към създаването на молекулярни машини е направена от Жан-Пиер Соваж през 1983 г. Тогава той успява да свърже две пръстеновидни молекули в обща верига, наречена катенан. Обикновено молекулите се свързват чрез силни ковалентни връзки, в които атомите споделят електрони, но в този случай механичната връзка е по-свободна. За да може една машина да изпълнява задача, нейните съставни части трябва да могат да се движат едни спрямо други. Веригата на Соваж изпълнява точно това условие.
Вторият пробив е на сър Фрейзър Стодарт, който през 1991 г. разработва ротаксана или иначе казано, свързва пръстеновидна молекула с друга във формата на ос и успява да докаже, че пръстенът може да се движи около оста. На тази база той разработва наномашини като наномускул, нано компютърен чип и др.
На свой ред Бернард Феринга е първият човек, успял да създаде нано мотор – през 1999 г. Чрез него той успява да задвижи стъклени цилиндри, които са 10 000 пъти по-големи от мотора и да проектира нано автомобил.
Откритието на наномашините ще послужи за разрабатоването на нови материали, сензори и системи за съхранение на енергия, обясняват от Нобеловия комитет.
Жан-Пиер Соваж е роден във Франция през 1944 г. Завършва университета в Страсбург през 1971 г. И днес е професор там.
Сър Джей Фрейзър Стодарт е роден в Единбург през 1942 г. Дипломира се от университета в Единбург през 1962 г., а по настоящем работи в САЩ.
Бернард Л. Феринга (1951 г.) е родом от Холандия. Защитава докторантура в университета в Грьонинген през 1978 г. В момента е професор в същия университет по органична химия.
Миналата година с приза бяха удостоени Тумас Линдал, Пол Модрич и Азиз Санджар за изследване механизма на възстановяване на ДНК.
Досега Шведската академия на науките е раздала 107 отличия в категория химия. Само четири жени са получавали приза - Мария Кюри, Ирен Жолио-Кюри, Дороти Ходжкин и Ада Йонат.
Само един човек - Фредерик Сангър - два пъти е бил удостоен с Нобелова награда за химия.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар