Турската компания за производство на електролитна мед “Саркуйсан Холдинг” /Sarkuysan/ планира да открие завод в Шумен. Тя вече е регистрирала свое дружество в България – “САРК Бълагрия” АД, и планира производствения процес да започне догодина.
Това стана ясно на среща в завода на компанията в Истанбул, на която присъстваха генералният директор на компанията Севгюр Арсланпай, генералният консул на България в Турция Ангел Ангелов, както и Толга Едис, зам.-генерален директор по техническите въпроси в "Саркуйсан", Яшар Сьонмез, член на управителния съвет на българското дружество “Сарк България”, Фикрет Индже, председател на управителния съвет на Българо-турска търговска индустриална камара, общински съветници от Шумен, представители на бизнеса и медиите в Шумен.
Посещението на шуменската делегация в Турция бе организирано от Българо-турската търговско-индустриална камара.
Турската компания възнамерява да разкрие 100 работни места в Шумен, като на първия етап те ще бъдат 40-50, а в последствие, в зависимост от производителността и потребностите, те трябва да нараснат до 100.
Заводът ще бъде със 70 дка открита и 8 дка закрита площ, а като локация ще се намира във Втора индустриална зона, западно от “Алкомет” АД.
„Първоначалният план за завода в България включва производство на медна тел чрез студено изтегляне. Това изделие се използва навсякъде, където се ползва ел. енергия“, обясни генералният директор на компанията Севгюр Арсланпай. Той поясни, че желанието им е компанията в България да изнася продукцията си в Европа, САЩ и Африка.
"Нашата цел и желание е в Шумен да изградим и да пуснем в експлоатация завод, подобен на този, който видяхме днес. Той няма да бъде с такъв капацитет, но ще бъде с по-съвременна технология", каза още Арсланпай.
Той се въздържа да оповести размера на инвестицията. "Това известие ще го направим, след като уведомим тукашната общественост, тъй като това е акционерно дружество, което се котира на борсата. След като получим съответните разрешителни по закон, ще проведем срещи, които са свързани със снабдяването със съответното оборудване и машини", каза още Арсланпай.
По думите му, за решението компанията да инвестира в България е допринесъл контактът с председателя на Надзорния съвет на "Алкомет" Фикрет Индже.
Голямо значение оказали и срещите с изселниците от България, които работят в турската компания. "Те показаха какво означава производителност на труда със своята коректност, със своята отговорност. Надяваме се всичко това да го видим и в производствените съоръжения в България", каза генералният директор на "Саркуйсан Холдинг".
Заводът в Шумен е четвъртият по ред, който открива компанията, като освен в Турция, има производствени мощности в САЩ – в Албани /Ню Йорк/ и Токоа /Джорджия/. "Саркуйсан Холдинг" е открита през 1972 г. и е сред водещите европейски компании в медното производство.
ШУМ.БГ
Коментари
Гарванът
А, а няма ли да бъде в Индустриалния парк ? Виж тиии...
Косе Босе
То не бяха английски компании, някакви световни концерни щяха да откриват заводи в Шумен...докато не е факт, аз трудно ще го повярвам
Анонимен
Тази година, завод за полупроводници, догодина завод за цели проводници?
Анонимен
Ясно.Поредната фирма в която ще се взимат апдали на работа само които сутрин поздравяват с "Гюнайдън ага".Събрахме цялата паплач от Делиормана който не му се пасе крави и копае тютюн.
Анонимен
Заплати смятат ли да дават.Да не обичаѝните 500-600лв.
Стоян
Това е най замърсяващото производство.Жалко за града.
нев
четете коментарите и не се чудете защо никой не инвестира в Шумен/ защото е пълно със завистливи чързеливи боклуци/а никой не търси такива кадри
ПРОДАЖНИЦИ
А се обидихме ,че руснаците щели да ни купят.какво българско остана в тая страна,на всякъде само турски фирми.
Nemo
Какво значение има Турски ли са,въпроса е да има икономика,с барчета ,банки,и бързи кредити сме най бедния град в България