Нобеловата награда за икономика тази година е за Оливър Харт и Бенгт Холмстрьом за "техния принос в развитието на договорната теория.

Харт е преподавател в "Харвард", а Холмстрьом - в Масачузетския технологичен институт (МИТ).

Теориите, развити от Харт и Холмстрьом, са "невероятно важни" за разбирането на вида договори, които използваме във всекидневния живот, като застрахователни и трудови договори, цитира ДПА член на комитета за икономическата награда.

"Новите теоретични инструменти, създадени от Харт и Холмстрьом, са ценни за разбирането на договорите и институциите в реалния живот, както и потенциалните уловки в оформянето на договора", се посочва в изявление на Нобеловия комитет.

Например, договорната теория може да се използва, за да се анализира възнаграждението на главните изпълнителни директори, основано на постиженията им в работата, или пък застрахователните разноски на лицата, допълва "Асошиейтед прес".

В края на 70-те години Бенгт Холмстрьом демонстрира как принципалът (например акционерите в една компания) трябва да изработи оптимален договор за агента (изпълнителния директор на компанията), чиито действия отчасти остават без надзор от принципала. Принципът за информираност на Холмстрьом показва как точно в договора трябва да има обвързаност между заплащането на агента и изпълнението на задълженията. В по-късната си работа ученият обобщава тези резултати и посочва конкретни примери: кога работниците се възнаграждават не само с финансов бонус, но и с възможност за израстване в йерархията; кога агентите насочват усилията си върху многобройни задачи, докато принципалът наблюдава само някои от измеренията на тяхната работа; и кога отделните членове на екипа могат да се възползват от усилията на другите.

В средата на 80-те години на миналия век Харт прави огромен принос към нов клон на договорната теория, която разглежда проблема с т.нар. "непълни договори". Тъй като не е възможно в един контракт да бъде описано всяка вузможна проява на естеството на работата, този клон посочва най-добрия начин за предоставяне на права: коя страна по договора да има право да взима решения и при какви обстоятелства. Откритията на Харт хвърлят нова светлина върху собствеността и контрола на предприятията и имат огромно влияние върху редица клонове на икономиката, както и в политическите науки и в правото. Изследванията на Хатр създават нови теоретични инструменти за изучаване на въпроси като какъв тип компании подлежат на сливане, правилното съчетаване на дълговото и капиталовото финансиране, както и кога институции като училища и затвори трябва да бъдат частна или държавна собственост.

Според Шведската академия на науките разработките на Харт и Холмстрьом са положили основата за разработване на политики в редица области, включително от законодателството при несъстоятелност.

Миналата година призът отиде при професор Ангъс Дийтън за неговия "анализ на потреблението, бедността и благосъстоянието".

Премията в областта на икономическите науки, известна още като Нобелова награда за икономика, в действителност е учредена през 1968 г. от националната банка на Швеция (Sveriges Riksbank) и се връчва от Кралската академия съгласно принципите за отличаване от 1901 г. насам на постиженията в други области, както е завещал Алфред Нобел.

В цялата почти 50-годишна история на наградата тя е връчвана само веднъж на жена - през 2009 г. я получи Елинор Остром, американски политолог и икономист. Най-възрастният носител на отличието е Леонид Хурвич. Той е бил на 90 години, когато получава приза през 2007. Най-младият е Кенет Дж. Ароу, който е бил на 51 години, когато му присъждат наградата през 1972 г. Средната възраст на лауреатите е 67 години, а повечето от тях са били отличени заради изследванията си в областта на макроикономиката.

dnevnik.bg