"Ботев" (Пловдив) победи "Берое" с 4:3 в най-зрелищния мач от началото на сезона в Първа лига.

"Канарчетата" стигнаха до драматичен успех в Стара Загора, въпреки че при резултат 3:3 останаха с десет души след червен картон на Омар Косоко в 65-ата минута.

Осем минути преди края на редовното време капитанът Тодор Неделев донесе трите точки на пловдивчани. "Ботев" постигна трета победа в последните четири мача и се изкачи на петото място в класирането със 17 точки.

Въпреки хеттрика на Жуниор Мапуку и численото предимство в последния половин час "Берое" записа трета поредна загуба и четвърти последователен двубой без успех. Тимът на Александър Димитров остава седми с 13 точки, колкото има и осмият "Пирин".

Двубоят в Стара Загора започна вихрено и "Ботев" откри резултата само след 72 секунди игра. Омар Косоко се пребори за висока топка в центъра на терена, направи 40-метров самостоятелен рейд и след това падайки успя да прати топката в мрежата.

В десетата минута падна нов страхотен гол, с който "Берое" изравни. Веселин Пенев центрира в наказателното поле, Емил Гъргоров успя да продължи към Жуниор Мапуку, а конгоанецът нанесе прекрасен удар с левия крак, топката се отби в напречната греда и влезе във вратата.

В 37-ата минута домакините стигнаха до обрат. Мапуку получи топката на около 30 метра от вратата, справи се с двама противникови играчи, след което нанесе доста слаб удар с десния крак от малък ъгъл. Топката обаче се озова в мрежата след кошмарна намеса на вратаря Георги Георгиев.

Радостта на "Берое" не трая дълго. Две минути преди почивката Тодор Неделев изравни след блестящо изпълнение от пряк свободен удар.

Седем минути след началото на втората част се стигна до нов обрат в мача. Неделев напредна през центъра и намери вдясно Косоко. Бившият играч на ЦСКА пусна прострелно центриране, което Жоао Пауло засече отблизо за 3:2.

В 60-ата минута се стигна до третото равенство в двубоя. Даниел Златков фаулира нахлуващия на скорост Атанас Зехиров, а Мапуко реализира отсъдената дузпа и оформи своя хеттрик.

Пет минути по-късно Косоко получи дискусионен втори жълт картон за нарушение срещу Карлос Охене и остави "Ботев" с човек по-малко на терена. Това обаче не попречи на "канарчетата" да се преборят за трите точки.

В 82-ата минута Неделев тръгна от своята половина и му беше позволено да напредне сам около 30 метра, преди да подаде на Жоао Пауло. След това бразилецът пусна извеждащо подаване в наказателното поле, което беше проспано от цялата отбрана на "Берое". Неделев стигна пръв до топката и спокойно я прати в далечния ъгъл за крайното 4:3.