Пълната колекция от почти 400 творби на изкуството, притежавани от музиканта Дейвид Боуи е достъпна за пръв път. Аукционна къща "Сотбис" публикува пълният списък на притежавани, месец преди те да бъдат продадени на запланувания от нея търг, съобщава "Ройтерс".
Изключително голям почитател на изкуството, Боуи е колекционирал живопис, скулптура, мебели и други произведения от различни епохи, автори и течения в изкуството. Деймиън Хърст, Франк Ауербах, Жан-Мишел Баския, Стенли Спенсър и Франк Мур са само част от имената, чиито творби присъстват в колекцията на покойния артист.
В нея няма повече от две творби на един и същ автор, което е знак, че Боуи не е бил колекционер на един определен тип изкуството или художник. "Боуи е купувал само онова, което е харесал и наистина го е интересувало", казва за "Ройтерс" Соня Кристи от "Сотбис".
"Изкуството беше единственото нещо, което винаги съм искал да притежавам, то може да променя начина, по който се чувствам сутрин", казва Боуи през 1998 г. за "Ню Йорк Таймс".
Саймън Хъкър, старши специалист по модерно и следвоенно британско изкуство за 'Сотбис" посочва, че картината Head of Gerda Boehm на Франк Ауербах често е вдъхновявала Дейвид Боуи за създаването на музика, в зависимост от това как е влияела на настроението му.
Въпреки ярката еклектичност, с която се откроява колекцията на Боуи, най-силно застъпени са британските творци от следвоенната епоха, на които е бил голям почитател и меценат. В края 90-те години музиканта става част от редакцията на месечното британско списание за съвременно изкуство Modern Painter. За него той интервюира Деймиън Хърст, Трейси Емин и Джеф Конс.
Цялата колекция на Боуи се показва за пръв път, докато през годините музикантът е излагал само определени части. Така за последния месец бяха организирани изложби в Ню Йорк и в Хонконг.
Очакванията на аукционерите са общите събрани средства от търга да надвишат 12 милиона долара. Най-ценната картина от колекцията е Air Power на художника Жан-Мишел Баския, оценявана на 3,5 милиона долара. Боуи купува картината, след като изиграва ролята на Анди Уорхол, човекът, който открива Баския за изкуството, във филма "Баския" от 1996 г.
Семейството на Боуи е сметнало, че сега е правилният момент да предоставят възможността на други хора да се докоснат и да станат притежатели на произведения на изкуството, на които Боуи се е възхищавал. Те все пак щюе запазят някои от творби от колекцията, които имат особено значение.
Изложбата преди търга ще бъде достъпна за посетители от 1 до 10 ноември, а в дните между 4 и 6 ноември
са запланувани лекции, които ще се фокусират върху любовта на Боуи към изкуството и неговото влияние върху модата и дизайна.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар