Една от най-малките държави на света няма повече дългове и ще харчи спестените от вноски пари за по-високи пенсии и стимули, с които да привлича емигрантите и туристите.

Става въпрос за островната държава Ниуе, на която живеят по-малко от 2000 души. Макар да се самоуправлява, тя е свободно асоциирана към Нова Зеландия, която отговаря за външната ѝ политика и отбраната.

Премиерът Токе Талаги разказва пред в."Гардиън", че страната е изплатила дълговете си, които са били около 4 млн. долара и не желае да взима нови, особено от големи държави като Китай, които предлагат огромни суми.

"Опитваме се да се простираме според чергата си и да ползваме и развиваме естествените ресурси на острова", обяснява той. "По-добре е за нас да сме търпеливи и да инвестираме в източници на доходи, на които ще можем да разчитаме".

На 1 декември пенсията на местните жители ще стане от 250 долара на 272 – скок с 9%. Правителството ще увеличи заплатите на държавите служители в идните три до пет години, така че те да стигнат 80% от тези в Нова Зеландия, но работната им седмица ще остане четиридневна.

Според премиера островитяните са доволни да имат един допълнителен ден, в който да доброволстват и да участват в обществени дейности.

През август страната вече обяви, че родителите на новородени ще получат еднократно плащане от 1437 долара, с надеждата, че това ще стимулира младите хора, живеещи в Австралия и Нова Зеландия, да се върнат и да създадат семейства.

Остров Ниуе е открит от капитан Джеймс Кук през 1774 г., но макар да опитвал три пъти да стъпи на земята, островитяните не му разрешили да слезе на твърда земя. Близо сто години по-късно пристигат първите мисионери, а в края на 19-ти век местните жители изразяват желанието си да се поставят под властта на кралица Виктория. През 1901 г. Ниуе става част от Нова Зеландия и получава самоуправление през 1974 г.

За разлика от много други островни държави, Ниуе не развива офшорно банкиране. Основните доходи на страната през 70-те и 80-те години са идвали от парите, пратени от емигрантите, а сега - от външната финансова помощ, предимно от Нова Зеландия.

Типично за семействата на острова е да отглеждат плодове и зеленчуци за собствената употреба, а правителството опитва да развие в по-голям мащаб производството на ванилия. Приоритетите в икономиката са туризма, рибарството и селското стопанство.

dnevnik.bg